Patent Başvurusu Nasıl Yapılır

0
252

Patent, bir buluşun haklarının alınması olayıdır. Eğer bir patente sahipseniz başka bir firma veya şahıs o patent ile sizden izin almadan üretim yapamaz. Size bunu bir örnek vererek açıklayalım. Intel ve AMD’nin işlemci savaşlarını bilirsiniz. Intel 32 bitlik mimariyi ürettiğinde patent sahibi idi.

7 AMD ise 64 bitlik mimariyi ürettiğinde bunun patentini aldı. Intel, 64 bit mimari ile işlemci üretmek için AMD’nin patentini satın almak zorunda kaldı. Yani siz elinizdeki patenti başkasına dağıtarak onlara üretim izni verebiliyorsunuz. Peki patent başvurusu nasıl yapılıyor? Gelin hep beraber bu konuyu öğrenelim.

Patent Başvurusu Şartları

Patent başvurusu yaparken size birçok evrak gerekmektedir. Bu evraklardan ilki başvuru dilekçesidir. Bununla birlikte buluşu açıklayan tarifname, buluşun yeni olduğunu kanıtlayan teknik detaylar, buluş ile ilgili detaylı resimler ve fotoğraflar, başvuru ücreti makbuzu ve buluşun özeti gereklidir. Eğer bu şartları sağlıyor isenız ve bu buluşu ilk kendinizin bulduğuna inanıyorsanız başvurmak için hazırsınız demektir.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmadan önce buluşun bir ilk olduğuna emin olmalısınız. Eğer başvuru şartlarını da sağlıyorsanız başvurmak için önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bir patent alırken öncelikli olarak yapmanız gereken ön araştırma yapmaktır. Yani bu patentin başkasında olup olmadığını araştırmaktır.

Bunun için çeşitli kaynaklar yer almaktadır. Türk Patent Kurumu veritabanı, WIPO patent veritabanı gibi çeşitli veritabanlarını inceleyerek patent adının alınıp alınmadığını veya buluşunuzun burada yer alıp almadığını öğrenmelisiniz. Bu araştırma patent türüne göre uzun sürebilmektedir. Eğer bir marka adı amacıyla patent alacaksanız kısa sürede sonuca varacaksınız.

Eğer ön araştırmalarınızı tamamladıysanız artık Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurabilirsiniz. Başvurular, hem mobil imza hemde rezervasyon olmak üzere 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yapmak isterseniz Çevrim içi Evrak Sistemi üzerinden gerekli belgeleri ekleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuruyu elden teslim etmek isterseniz gereken tüm dökümanlar ile birlikte kuruma giderek Gelen Evrak bölümüne teslim edebilirsiniz. Bilmeniz gereken bir diğer detay ise bu patent yalnızca Türkiye için geçerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz