1. Ana Sayfa
  2. Diğer Başvurular

İlk Nato Katılım Başvurusu

İlk Nato Katılım Başvurusu
türkiye-ilk-nato-başvurusu-üyelik

Türkiye ilk NATO katılım başvurusu, NATO’ya başvuru ne zaman yapıldı, İlk NATO başvurusu hangi tarihte yapılmıştır gibi sorular son günlerde Suriye’de gerçekleştirilen operasyonlar sonrası sıkça sorulan sorulardan olmuştur. Bizde bu yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

NATO Nedir ?

NATO, 1949 yılında başta 12 ülke tarafından imzalanan askeri ittifak anlaşmasıdır. Bu örgütlenmeye birbirinden farklı dönemlerde 18 ülke daha katılmıştır. NATO bünyesinde bulunan bu devletler herhangi bir dış güçten gelebilecek bir saldırı durumunda ortak savunma yapacaklardır. Bu ittifak Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulmuştur.

Türkiye İlk Nato Başvurusu

Türkiye ilk NATO başvurusu 1950 yılında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılmıştır. 1950 genel seçimlerinden 3 gün önce yapılmıştır ancak bu başvurudan olumlu bir sonuç alınamamıştır. Yapılan seçim sonucunda iktidar olan Demokrat Parti Nato’ya girmek için bir takım çalışmalar yapmaya devam etmiştir.

Türkiye 1950 yılında Kore Savaşı’na asker göndermiş ve bu durumun ardından 1952 yılında sınır komşumuz olan Yunanistan ile birlikte NATO üyeliğine resmi olarak kabul edilmiştir.

Nato İlk Üyelik Tarihi

NATO Üyesi Ülkelerin Listesi

– Birleşik Krallık
– Belçika
– Kanada
– Danimarka
– Fransa
– İzlanda
– İtalya
– Lüksemburg
– Hollanda
– Norveç
– Portekiz
– Amerika Birleşik Devletleri

– Türkiye
– Yunanistan

– Almanya

– İspanya

– Çek Cumhuriyeti
– Macaristan
– Polonya

– Bulgaristan
– Estonya
– Letonya
– Romanya
– Litvanya
– Slovenya
– Slovakya

– Hırvatistan
– Arnavutluk

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Site Yöneticisi

Yorum Yap