1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?
şivlilik-nedir-şivrilik-başvurusu-nasıl-yapılır

Şivlilik başvurusu nasıl yapılır, Şivlilik ne zaman 2023 ? Şivlilik çanta başvurusu , Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik başvurusu hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz. Şivlilik osmanlı döneminden daha eskiye dayanan bir dini gelenektir.

Her yıl regaip kandilinden bir önceki gece başlamaktadır. Bizde bu yazımızda Şivlilik başvurusu nasıl yapılır, Şivlilik ne zaman, Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik başvurusu kabul ediyor mu gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Şivlilik Nedir ?

Şivlilik, Osmanlıdan öncesine dayanan dini bir gelenektir, geleneğe göre akşam namazı sonrasında çocuklar anne babalarıyla birlikte sokağa çıkar ve büyüklerin yakmış olduğu ateşin etrafında toplanır diyen ateşin üzerinden atlar dileyen ise izlemekle yetinir eğlence ve kutlamalar o gece boyunca devam eder. Çocuklar, Regaib Kandili günü ise sabah erkenden maniler okuyarak, kapı kapı dolaşıp şeker ve çikolata topluyor.

2023 Şivlilik ne zaman ?

Şivlilik regaip kandilinin sabahı yani 3 ayların başlangıç gününün sabahı çocukların evlerinden çıkarak sokak sokak, dükkan dükkan gezerek şeker ve çikolata topladığı geleneksel bir etkinlik ve bu etkinlik 2021 yılında şubat ayına denk gelmiştir. Regaip Kandili, bu yıl 18 Şubat Perşembe gününe denk gelmektedir. Şivlilik ise bir gün öncesi olan 17 Şubat Çarşamba akşamına denk geliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şivlilik Başvurusu

Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik etkinliği kapsamında 20 bin çocuğa Şivlilik hediyesi dağıtacağını açıkladı.

Konya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl koronavirüs sebebiyle çocuklar “Şivlilik” toplamaya çıkamayacakları için , şivlilik çantası hediye edilerek sevindireceklerini açıkladı. Belediyenin açıklamasına göre Konya şivlilik başvurusu 10 Şubat Çarşamba 20.00’de “sivlilik.konya.bel.tr” adresinden yapılabilecek. Başvuru yapan ilk 20 bin çocuğa şivlilik çantası hediye edilecektir.

şivlilik çanta başvurusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir