Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

0
246

Kısa çalışma ödeneği, bir kurumun kriz sebebiyle veya zorunlu nedenlerden dolayı çalışma sürelerini azaltması veya 1 ay süreyle durdurmasına ve bu sürenin 3 ayı aşmamak kaydıyla sürmesi durumunda verilen paradır. Kısa çalışma ödeneği genel ekonomik kriz, bölgesel kriz, sektorel kriz, zorunlu sebepler gibi durumlardan dolayı verilmektedir. Kısa çalışma uygulaması ile birlikte işçilere kısa çalışma ödeneği ödenirken aynı zamanda işçilerin GSS primleri de ödenir.

Başvuru Şartları

İş yerinin zorunlu veya geçerli bir sebepten dolayı faaliyetleri durdurması veya çalışma sürelerini kısaltması gerekir. Aranan bir diğer şart ise kısa çalışacak olan işçi veya çalışmaya ara verecek olan işçinin listede bulunması gerekmektedir. Diğer bir şart ise kısa çalışma ödeneği almak isteyen işçinin kısa çalışmaya başladığı tarihte kısa çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarının sağlanmış olması gerekmektedir.

Yeni tip koronavirüs yani COVID-19 nedeniyle Türkiye genelinde kısa çalışma uygulaması zorunlu olarak başlatılmıştır. Bundan dolayı etkilenen işveren, kanıtlarla birlikte ve kısa çalışma uygulanacak işçi listesi ile beraber talep formunu doldurarak İşkur’un elektronik posta adresine göndermesi gereklidir. Hızlı bir başvuru sonucu için kanıtlar çok önemlidir. Bundan dolayı belgeleri net bir şekilde ortaya koymalısınız. Kısa çalışma ödeneği için işverenin işçiyi çıkarmaması gereklidir.


Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Nasıl Yapılır?

Kısa çalışma uygulaması yapan firmalar, başvuru yapmak için İşkur’un resmî web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmalıdır. Kısa çalışma talep formu ve kısa çalışma uygulanacak işçi listesi formlarını dolduran işverenler İşkur’un resmî web sitesine girerek kendi bölgesine ait elektronik posta adresine formları göndermelidir.

Kısa çalışma ödeneği formunu doldururken eğer koronavirüs sebebiyle zorunlu olarak işyeri faaliyetine ara verdiyseniz başvuru sebebi olarak Covid-19 kısmını işaretleyin. Diğer sebepler için belirlenen alanları doldurmalısınız. Form içerisinde iş faaliyeti, İşkur işyeri numarası, işçi sayısı, eklenecek diğer belgeler gibi çeşitli bilgiler yer alır.

Formdaki gerekli tüm alanları doldurduktan sonra bu belgeleri topluca e-posta üzerinden gerekli birime göndermelisiniz. Sonrasında en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz