1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Sünger Kent İzmir Başvurusu Yap

Sünger Kent İzmir Başvurusu Yap
sünger kent izmir başvurusu

Sünger Kent İzmir projesi nedir, Sünger Kent İzmir başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları, başvuru formu detayları projenin açıklanmasıyla birlikte merak konusu olmuştur. Bizde bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesinin yeni projesi olan sünger kent İzmir projesi hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Sünger Kent İzmir Projesi Nedir ?

İzmir Büyükşehir Belediye tarafından açıklanan sürdürülebilir yağmur suyu yönetimini amaçlayan uygulamanın adı Sünger Kent İzmir Projesidir. Projenin hayata geçirilmesinin amacı Türkiye’nin en büyük yağmur hasadını yapmak ve bu yağmur suyunu su odaklı yeşil dönüşümler hedeflenmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer , projeye tüm İzmirlilerin katılabileceğini açıkladı.

Sünger Kent İzmir

Sünger Kent İzmir Başvuru Şartları Nelerdir?

Sünger Kent İzmir Başvurusu şartları aşağıda liste halinde verilmiştir. Başvurular belediye yetkilileri tarafından yağmursuyu toplama alanı ve depo alanı göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir. Büyükşehir Belediyesi başvurulardaki şartları karşılamayan veya eksik bilgi paylaşımı yapan başvuruları reddedecektir. İşte Süngerken İzmir Başvuru Şartları

 1. Yağmursuyu deposunun kurulu olduğu mülkün sahibi olmanız veya mülk ile ilgili yetkinizin olması gerekmektedir. Buna ilişkin tapu örneği yada noterden yetkilendirildiğinize ilişkin vekaletname örneğinin başvuru sırasında sunulması gerekmektedir.
 2. Teşvik sisteminden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın apartman ya da sitede oturuyor olması halinde yönetici olduğunu belgeleyen kat malikleri karar defterinin ilgili sayfasının örneği ile başvurunun yapılması gerekmektedir. Başvurunun kabul edilmesi durumunda kat maliklerinin oy çokluğu ile alınmış karar ayrıca istenecektir.
 3. Aşağıdaki koşullarda başvurular uygun bulunmayacaktır:
  • Daha önce aynı bina için başvuru yapıldıysa
 4. Yağmursuyu toplama hattı bileşenleri yağmur suyu yönergesinde belirtilen kriterlere göre olmalıdır.
 5. Başvuru uygunluk koşullarını sağlayan vatandaşlarımızdan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis kararı gereği yıllık 50,-TL (Elli Türk Lirası) kullanım ücreti alınacaktır.
  • YAĞMURSUYU DEPOSU VE TOPLAMA HATTI DENETİM MEKANİZMASI
 6. Depo kurulumu öncesi başvuru yapılan yapı yerinde ziyaret edilecek ve formda belirtilen koşulların denetimi yapılacaktır.Teşvik sisteminden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız yetkili idari birim tarafından kayıt altına alınacak olup, su izleme sistemi kapsamında takip edilecektir.
  • YÜKÜMLÜLÜKLER
 7. Teşvik programına konu olan herhangi bir yağmursuyu deposundan veya yağmursuyu depolama sisteminden su tüketilmesi veya kullanılmasından kaynaklanan ve bunlarla ilgili olarak ortaya çıkan herhangi bir iddia, kayıp veya zarardan İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumlu değildir.
  • Yağmur suyu hasadı ile depolanan su 17.02.2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun su değildir.
  • Bu husus insan sağlığını direk ilgilendirdiğinden başvuru sahibi depolanan suyun insani tüketim amaçlı olarak kullanılmayacağını kabul etmiştir. Aksi durumda İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir sorumluluğu bulunmamaktadır.
  • Depo kapağının açık kalması, gerekli bakımların yapılmaması, filtre takılmaması, sistemin uygun kurulmaması vb. sebeplerle 3. kişilere karşı oluşabilecek her türlü sorumluluk ve tazmin yükümlülüğü başvuru sahibine aittir.
  • Başvuru sahibi yağmur suyu deposunun kullanımından herhangi bir sebeple vazgeçer ise depoyu Büyükşehir belediyesine geri vermeyi taahhüt etmektedir. Deponun geri verilmemesi ya da yapılan denetimlerde yağmursuyu deposunun yerinde bulunamaması halinde başvuru sahibi deponun güncel değerini İzmir Büyükşehir Belediyesine ödemeyi kabul ve taahhüt etmektedir. Ödenmemesi durumunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin yasal yollara müracaat hakkı saklıdır.
   • GİZLİLİK
 8. Bu başvuru formunu doldurarak başvurunuzdaki bilgileri gönüllü olarak verdiğiniz kabul etmektesiniz. Bu form 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, başvuru uygunluğunun değerlendirilmesi amacıyla toplanmaktadır. Bu başvuru belgesindeki bilgilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen yetkililerle paylaşılmasını kapsayabilir.

Sünger Kent İzmir Başvuru Formu

Başvuru şartlarını karşıladığınızı düşünüyorsanız aşağıda bağlantısı verilen Sünger Kent İzmir başvuru formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında vermiş olduğunuz bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız aksi halde başvurunuz reddedilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir