1. Anasayfa
 2. Devlet Başvuruları

İltica Nedir ? İltica Başvurusu Nasıl Yapılır

İltica Nedir ? İltica Başvurusu Nasıl Yapılır
iltica-başvurusu

İltica, yabancı farklı bir devlet tarafından kişiye verilen sığınma barınma hakkı demektir. Dünya genelinde yasal bir hak olarak görülen irtica sonrasında, iltica başvurusunda bulunduğunuz ve kabul gördüğünüz ülkenin koruması altına girmiş olursunuz. Bizde bu yazımızda iltica nedir, iltica başvurusu, iltica başvurusu nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

İltica uluslar arası kanunlara göre de herkesin yasal hakkıdır. İltica hakkını kullanabilmek yani iltica başvurusu yapabilmek içinde bazı kriterler vardır, yazımızın devamında iltica hakkında daha detaylı bilgi ve iltica hakkı kullanımı hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

İltica Nedir ?

İltica, mevcut bulunduğunuz vatandaşı olduğunuz ülkeden giderek farklı bir ülkeden sığınma talep edilmesidir. İltica başvurusunda bulunmadan önce iltica sebebinizi ve bu sebeplerin kanıtlarını hazırlamış olmanız gerekmektedir. İltica sebepleri arasında ırkçı, dini ve politik ayrımcılık gelmektedir bunun haricinde cinsel taciz ve hayati tehlike gibi durumlar söz konusu olduğunda da iltica başvuru yapılabilmektedir.

İltica Etmek Ne Demektir ?

İltica etmek, sığınma başvurusu kabul edilen kişinin başka bir ülkenin koruması altına girmesi demektir. Ülkesinde savaş, soy kırım tehlikesi, ırkçılık gibi durumlara maruz kalan kişiler iltica edebilmektedir. Mağduriyet durumuna göre iltica etmek için toplu bir şekilde başvuruda bulunulabilir.

İltica Başvurusu

İltica Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İltica yapmayı düşünün kişilerin aklına ilk gelen soru iltica başvurusu nasıl yapılıdır ? İltica başvurusunu hangi ülke için yapacağınız önemlidir. Başvuru yapacağınız birim o ülkenin bir kurum ve kuruluşu olacağı için öncelikle hangi ülkeye sığınma başvurusunda bulunacağınız belirlemeniz ve başvuruyu buna göre yapmalısınız.

Hangi Ülkeler İltica Kabul Ediyor ?

Almanya, Fransa, Belçika, Norveç İsviçre, Kanada gibi ülkeler başta olmak üzere daha bir çok ülke iltica başvurularını kabul etmektedir.

İltica İçin Geçerli Sebepler Nelerdir ?

İltica etmek için başlıca sebepler ; Irkçı, dinsel, politik ayrımlar başta olmak üzere savaş, soykırım riski ve cinsel tacizde geçerli iltica ( sığınma) sebeplerindendir.

İltica Etmek Suç mudur ?

İltica etme fikri aklına gelen vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri de budur. İltica etmek 28 temmuz 1951 BM mülteci hakları sözleşmesi gereğince insanların iltica etmesi suç değildir, yasal bir haktır.

İltica İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İltica etmek için başvuruda bulunacağınız ülkenin sizden talep edeceği belgeler değişebilmektedir. Yani ülkeler birbirinden farklı belgeler talep edebilirler. Bu yüzden sığınma talep edeceğiniz ülkenin istediği belgeleri resmi kurumların internet sitelerinden edinebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir