1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Green Card Başvurusu ve Sonuçları

Green Card Başvurusu ve Sonuçları
GREEN CARD BAŞVURUSU

Green Card, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişilere, bu kişilerin 21 yaşın altındaki çocuklarına ve eşlerine ömür boyu Amerika’da herhangi bir vize vs. şartı olmadan hayat boyu yaşama ve çalışma imkanı sağlayan bir çeşit belgedir. Bu yazımızda yeşil kart nedir ? yeşil kartı kimler alabilir ve green card başvurusu nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt bulacağız.

Green Card Nedir ?

1990 yılından günümüze kadar Amerika Birleşik Devletleri tarafından göçmenlik vizesi olarak adlandırılan, Amerikan vatandaşı olmayan kişilere , bu kişilerin eşleri ve 21 yaşından küçük çocuklarına sürekli oturum ve çalışma izni veren bir belgedir. Amerika bu belgeyi DV Lottery (Diversity Visa Program)adı altında vermektedir. Bu şekilde her yıl 55.000 kişi Amerika’da gitme ve orada ömür boyu yaşama ve çalışma izni almaktadır. Bu kişiler çekiliş ile belirlenmektedir.

Green Card Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

Amerika’da süresiz yaşama ve çalışma vizesi artık hayal değil. Sizde yeşil kart başvurusu yaparak bu hakkı elde edebilirsiniz. Green Card başvurusunu ABD Resmi Göçmenlik Bürosu resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Green Card başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız aksi taktirde başvurunuz geçerli sayılmayabilir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra internet sitesi üzerinden size özel bir kod verilecek, bu kod ile yeşil kart çekiliş sonuçları açıklandığında kontrol edebilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu

Yukarıda ki yeşil kart başvuru formunu doldurduktan sonra eğer kazanırsanız başvuru esnasında vermiş olduğunuz mail adresine Amerika tarafından resmi belgelerin bulunduğu bir mail gönderilecektir. Gönderilen mail de sabıka kaydı, fotoğraf ve birebir mülakat için gitmeniz gereken konsolosluk bilgileri ve adresi bulunmaktadır bu yüzden gelen maili güzel incelemeniz gerekmektedir.

Not: Mülakat aşamasını geçtiğinizde Green Kart almaya hak kazandınız demektir bu süreçten itibaren 6 ay içerisinde amerika’ya giriş yapmanız gerekmektedir.

Green Card Sık Sorulan Sorular

2021-2022 başvuru sonuçları ne zaman açılanacak ?

Yeşil kart 2021 – 2022 başvuru sonuçları normal şartlarda mayıs ayınca açıklanacaktı ancak covid 19 nedeniyle 6 haziran 2022 tarihine ertelenmiştir.

Green Card Kimler Başvurabilir ? Başvuru Şartları Nelerdir ?

Yeşil karta başvuru yapmak için 18 yaşın üzerinde olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru için en az lise mezunu olmalı ve son 5 yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir alanda 2 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır ?

Green Card başvurusu yalnızca eski internet sitesi üzerinden yapılmaktadır Bu adresi yukarıda szilerle paylaşmıştık.

Green Card Ne kadar Geçerli ?

Amerika’nın sağlamış olduğu bu imkanı almaya hak kazandığınızda 2 yıl geçerliliği vardır.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar ?

Green Card amerika tarafından bir çekiliş sonucu verilen ve size bir çok hak kazandıran bir karttır. Çekiliş ile verilen bu kart tamamıyla ücretsizdir.

Green Card İçin Pasaport Gerekli mi ?

Yeşil kart için yeni düzenleme ile ülkemiz tarafından pasaport şartı getirilmiştir. Yani yeşil kart için pasaport gereklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Türk-telekom-ev-telefonu-

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir