1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu
kuzey-makedonya-vatandaşlık-başvurusu

Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır, Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası, Kuzey Makedonya vatandaşlık şartları nelerdir soruları ülkede kabul edilen yasa sonrasında sıkça sorulmaktadır. Makedonya meclisinde kabul edilen vatandaşlık yasası sonra bir çok kişi Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu yapmak için araştırmalar yapmaya başladı. Bizde bu yazımızda Makedonya vatandaşlık başvurusu, vatandaşlık şartları ve Kuzey Makedonya pasaportu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası detaylarını paylaşan Makedonya eski anayasa başkanı Salih Murat ; ”Ülkenin anayasada yaptığı değişiklik sonucu vatandaşlık başvuruları esastan reddedilemeyecek, başvurular sadece usulen yani, kan bağı uzaklığı, belge, dilekçe eksiği vs. gibi durumlarda reddedilebilir.” dedi. Anayasada yapılan bu değişiklik sonucunda Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurularını kabul etmekte ve usulen bir sorun olmadığı sürece reddetmemektedir.

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Yasası

Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu konusunda yaptığı anayasa değişikliği sonucunda vatandaşlık taleplerini esastan reddetmeyerek işleme alacaktır. Bu yasa öncelikle yıllar önce Türkiye Cumhuriyetine göç eden ancak Kuzey Makedonya vatandaşlığı bulunmayan ve anayasada bulunan ana vatana göç ibaresinden ötürü vatandaşlık başvuruları kabul edilmeyen kişiler için çıkartılmıştır.

Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim’in yaptığı açıklamaya göre, yapılan vatandaşlık yasası değişikliği sonrasında yıllar önce Türkiye’ye göç eden aslen Makedonyalı olan soydaşlarımız tüm şartları karşılamaları durumunda Kuzey Makedonya vatandaşlığını alabilecekler.

Kuzey Makedonya Vatandaşlık Başvurusu

Kuzey Makedonya vatandaşlık yasası sonrasında bir çok vatandaşımız vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır sorularına cevap bulmak için araştırmalar yapmaktadır. Kuzey Makedonya vatandaşlık başvurusu için  ilgili ülkenin Başkonsolosluğuna başvurmalı ve vatandaşlık için izin belgesi istemelidir. Başvuru iç işleri bakanlığına iletilir ve şartları karşılamanız durumunda vatandaşlık izin belgesi verilmektedir.

Farklı bir ülkeden vatandaşlık alındığında dikkat etmeniz gelen en önemli unsur bu durumu Türkiye Cumhuriyeti makamlarına bildirmenizdir. Yeni vatandaşlığınızı bildirmeniz durumunda çift vatandaşlığa onay verilecektir, ancak bunu bildirmezseniz Türk vatandaşlığından çıkartılmanız söz konusu olabilir.

Kuzey Makedonya Yatırım Karşılığı Vatandaşlık

Kuzey Makedonya ayrıca yatırım karşılığında da vatandaşlık başvurularını kabul etmektedir. Toplam nüfusu yaklaşık 2 milyon civarı olan ülkede yatırım yapmanız durumunda vatandaşlık alabiliyorsunuz. Ayrıca ailenizi (eşinizi, çocuklarınızı, anne veya babanızı) götürmek istediğinizde yine bir miktar ödeme yapmak durumundasınız . Avrupa birliği raporuna göre Kuzey Makedonya 2021 yılında toplamda 103 kişiye yatırım karşılığında vatandaşlık vermiştir. İşte yatırım karşılığı vatandaşlık için gerekenler…

 • Programın Niteliği Yatırım Karşılığı Vatandaşlık.
 • Yatırım Miktarı 200.000 Euro.
 • Yatırımın Tipi Hükümet Fonuna Para Bağışı.
 • Diğer Masraflar 1 Kişi -50.000 Euro, 2 Kişi -70.000 Euro, 4 Kişi -90.000 Euro.
 • Başvurudan Kabule Kadar olan Süre Yaklaşık 4 Ay- 100-140 Gün.
 • Vizesiz Seyahat Edilen Ülke Sayısı 125+
 • Vizesiz Seyahat Edilen Bazı Ülkeler AB, Rusya.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir