25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Başvurusu 2022

25 yıl evli kalana emeklilik başvurusu 2022 , 25 yıl evli kalana emeklilik yasası onaylandı mı, 25 yıl evli kalana emeklilik için nereye başvurulur, 25 yıl evli kalana emeklilik son durum hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Geçmiş yıllarda ev hanımı denildiğinde evin yemek temizlik gibi ihtiyaçlarını göre ve çocukları büyüten kadın olarak nitelendirilirdi. Şimdilerde ise yeni yapılan düzenleme ile 25 yıl ev hanımlığı yapan hanımlara emeklilik yolu gözüktü. İşte tüm detaylar..

Kadınların emekli olabilmeleri için 2008 yılından sonra sigorta girişi yapılanlar için 7200 günü doldurmak yani 20 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Gününü doldurmayan kadınlar emekli olamamaktadır. Devletin yaptığı yeni düzenleme ile ev hanımlığı yapan kadınların da emekli olmalarının önü açılıyor. Yasaya göre aranan şartları karşılayan ev hanımları artık emekli olabilecek.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik

25 yıl evli kalana emeklilik yasası hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Ev hanımlarına emeklilik sağlayacak yasanın en önemli şartlarından biri hanımların bir el işi sanatını biliyor olmaları gerekmektedir. Herhangi bir el işi sanatını bilen ev hanımları bu el işlerinden gelir elde ettiklerini belgelediklerinde emekli olmaya hak kazanabilecekler.

İlginizi Çekebilir :  Torun Bakma Maaşı Başvurusu Ve Şartlar

Ev hanımlarına emeklilik yasasına tabii olacak hanımlar için belirlenecek olan sigorta primi normal çalışanlardan farklı hesaplanacaktır. Meclise sunulan yasaya göre 50 yaşının üzerinde olan hanımlar borçlanarak emekli olma hakkını kazanabilecekler. Emekli olmak isteyen hanımların herhangi bir sigorta girişleri olmasa bile aranan şartları karşıladıkları taktirde emekli olabilecekler.

25 Yıl Evli Kalana Emeklilik Şartları Nelerdir ?

25 yıl evli kalana emeklilik şartları hakkında bir çok bilgi bulunmaktadır bizde bu bilgileri sizler için derledik. İşte 25 yıl ev hanımlığı yapan kadınların emekli olabilmeleri için yerine getirmesi gereken şartlar.

  • Emekli olmak için malullük veya yaşlılık aylığı almıyor olmanız gerekmektedir.
  • 50 yaşı doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinde doğmak)
  • En az 25 yıldır evli olmak (1995 yılı ve öncesi)
  • Belirlenen şartları karşılan 18 yaşından küçükler bu kanun kapsamında sigortalı olup emekli olabilirler.
  • El işi yapan ve bilen kadınların bu işleri yaptıklarını ve bu ürünlerin satışını yaptıklarına dair belge sunmaları gerekmektedir.
  • Emekli olmak isteyen kişilerin mülk sahibi veya herhangi bir yerden kira gelirlerinin olmaması gerekmektedir.
  • SGK’ya bağlı olmadıklarını da kanıtlayan ev hanımları bu kanun çerçevesinde ekli olmaya hak kazanacaklardır.
Rate this post

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz