2020 Fakirlik Maaşı Başvurusu ,Nasıl Alınır ?

0
221

Ülkemizde bir çok fakirlik sınırını altında geçim sağlayan vatandaşlarımız vardır. Türkiye cumhuriyeti sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerinden biri olan fakirlik maaşı uygulamasını yıllardır uygulamaktadır. Devlet kamu kurum ve kuruluşları vasıtasıyla yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara ödeme yapmaktadır.

Bunun devlet tarafından kontrolü ve tespitini yapmak zor olacağından sizin fakirlik maaşı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak için şartlar vardır, bu şartları karşılayan vatandaşlar bu maaş için başvuru yapabilmektedirler. Ülkemizde fakirlik maaşı 4 kişilik bir ailenin gıda ve mutfak ihtiyaçlarını giderebileceği düzeydedir.

Devlet bu yardımı 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne babalara, 18 yaşından büyük engelli bireylere veya annesi veya babası olmayan ve aynı zamanda reşit olmayan çocuklara vermektedir. Aynı aileden yalnızca 1 kişiye muhtaçlık maaşı bağlanabilmektedir.

Vatandaşların en çok merak ettiği şey ise fakirlik maaşı ne kadar sorusudur, Türkiye cumhuriyetinde fakirlik maaşı 2020 yılı itibari ile 817 TL olmuştur. Bunların haricinde ilk okul ve ortaokula giden çocuğu olan ailelere eğitim yardımı da yapılmaktadır. Bu yardım başvurusu için ise okullar açıldıktan sonra 1 ay içinde bölge müdürlükleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Fakirlik maaşı için başvurular vakıflar genel müdürlüğüne yapılmaktadır.

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Muhtaçlık maaşı başbakanlığa bağlı olan vakıflar genel müdürlüğünce verilmektedir. Fakirlik maaşı başvuru yapan herkese verilmemektedir. Bu maaşı alabilmek için belli şartlar vardır başvurunuz neticesinde kurum araştırma yaparak ihtiyacı olan vatandaşlara maaş bağlamaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları

  • Annesi veya babası olmayan yardıma muhtaç çocuklara,
  • %40 ve üzerine belgeli engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlara verilmektedir.

Bunların haricinde sahip olmanız diğer şartlar ise ;

  • Herhangi bir kurumdan sosyal güvenceniz olmaması,
  • Herhangi bir gelire sahip olunmaması,
  • Sabir aylığınızın olmaması,
  • Devlet tarafından bakım altına alınmamış olanız gerekmektedir.

Gelir sağladığınız herhangi bir taşınır veya taşınmaz malınızın olmaması, olsa dahi gelirinizin size verilecek olan muhtaçlık maaşını geçmemesi gerekmektedir. Yukarıda yazmış olduğunuz şartları karşılayan herkes muhtaçlık aylığı başvurusu yapabilir. Başvurunuzun neticesi olumlu olması durumunda Maaşlarınız ziraat bankası veya ptt’de adınıza açılmış olan hesaplara yatmaktadır.

Muhtaçlık Belgesi ve Yoksulluk Kağıdı Nereden Alınır ?

Muhtaçlık belgesi ve muhtaçlık maaşı farklı kurumlardan verilmektedir. Yoksulluk kağıdı işe bağlı olduğunuz muhtarlıklar tarafından verilmektedir.

Muhtaçlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Muhtaçlık maaşı başvurusu yapmayı düşünen bazı vatandaşlarımız başvurularını nasıl yapacakalrını bilmeyebilirler. Bizde aşağıda sırasıyla yapılması gerekenleri sizler için anlattık.

Muhtaçlık maaşı başvunuzu ;

  1. İl Vakıflar Gnel Müdürlüğüne giderek başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.
  2. Posta göndermek suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Online olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesini ziyaret ederek başvuru yapabilirsiniz.

Bilmeniz gereken diğer hususlar ise şöyledir; başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmalısınız. Engelli olarak veya engelli bir birey adına başvuru yapılacaksa engelli olduğunu kanıtlayan bir sağlık raporunu başvuru formuna eklemelisiniz.

Muhtaçlık Maaşı Başvuru Sorgulama

Muhtaçlık aylığı başvuru sonucu sorgulamak için 0312 415 50 00 nolu telefon numarasını aramanız yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz