1. Anasayfa
 2. Devlet Başvuruları

2023 Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar

2023 Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar
yesil kartlilara yapılan yardımlar

Devlet tarafından yıllardır yeşil kartlılara verilen yardımlar 2023 yılında da devam ediyor. Evrensel bir ekonomik krizin yaşandığı şu dönemlerde vatandaşların en çok merak ettiği durumlardan birisi de yeşil kartlılara verilen yardımlar nelerdir sorusudur. Bizde bu yazımızda sizler için yeşil kartlılara verilen sosyal yardımları başlıklar halinde sıraladık. Sizde yeşil kart sahibiyseniz aşağıda ki yardımlardan faydalanabilirsiniz. İşte 2022 yılında yeşil kartlılara yapılan yardımlar ;

Yeşil Kartlılara Kömür Yardımı

Yeşil kartlılara kışın en büyük ihtiyacı olan kömür yardımı yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunarak kömür yardımı alabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma dernekleri her yıl aile başına 750 kg yani 30 torba kömür yardımı yapmaktadır.

Aşı Yardımı

Yeşil kart sahiplerine Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından aşı parası verilmektedir. Sizinde 0-6 yaş arasında çocuğunuz varsa başvuruda bulunarak aşı parası alabilirsiniz.

Aşı parası olarak, 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek  aylık 35 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL ve doğumu hastanede gerçekleştirilen kadınlara tek seferlik 75 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Doğum Ve Süt Parası

Yeşil kartlılara doğum ve süt parası 2022 yılında da verilmeye devam etmektedir. Devlet doğum yapan annelere de para yardımında bulunmaktadır.

Tek sefere mahsus olmak üzere
Birinci çocuk için 300 TL
İkinci çocuk için 400 TL
Üçüncü çocuk ve sonrası için ise 600 TL

Doğum parası hakkında detaylı bilgi almak için 2022 Doğum Yardımı Ne Kadar- Nasıl Alınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen süt parası yardımı 2022 yılında 180 lira’dır. Bu para yalnızca bir kez verilmektedir.

Çocuk Parası Eğitim Yardımı

Yeşil kartlılara yapılan yardımlar arasında en çok talep edilen yardım halk arasında ki adıyla çocuk parasıdır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ailelere eğitim ve sağlık için para yardımı yapılmaktadır bu yardım PTT aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Eğitim yardımı ücretleri aşağıda yazıldığı gibidir.

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 lira,
İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 lira ,
Ortaöğretime (lise) devam eden erkek öğrenci için aylık 50 lira,
Ortaöğretime (lise) devam eden kız öğrenci için aylık 60 lira’dır.

Gebelik Yardımı

Yeşil kartlılara Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları tarafından gebelik yardımı da yapılmaktadır. Gebelik yardımı verilmesi bebek bekleyen aileleri bu süreçte bir nebze olsun rahatlatmaktadır. 2020 Gebelik yardımı hamilelik süreci başladıktan doğum olana kadar verilmektedir. Her ay 35 lira olarak verilen gebelik yardımı 9 ay sonucunda toplamda 315 lira yapmaktadır.

Yeşil Kartlılara Yaşlılık Maaşı Yardımı

Devlet tarafından yaşlılarımıza verilen yardımlar 2022 yılında da devam etmektedir. PTT aracılığıyla verilen yaşlılık maaşını hak edebilmek için 65 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. 2022 yılında yaşlılık maaşı 672,81 TL olarak belirlenmiştir.

Dulluk Maaşı

Yeşil kartlılara yapılan bir diğer yardım ise eşini kaybeden kadınlara verilen dulluk maaşıdır. yalnızca eşi vefat eden kadınlara verilen dulluk maaşı 2022 yılı itibariyle 550 lira olmuştur.

Yeşil Kartlılara Engelli Maaşı

Yeşil karta sahip vatandaşlara yapılan diğer yardım ise engelli maaşıdır. Yeşil kartı olan engelli vatandaşlar eğer engel durumları %40 ve üzeri ise başvurarak engelli maaşı alabilirler. Engelli maaşı ödemeleri PTT tarafından yapılmaktadır.

Engel durumunuza göre verilen engelli maaş miktarı şu şekildedir ;

 • %40-%69 arasıysa 537,08 TL
 • %70 ve üzeriyse 805,62 TL

Engel durumunuz %40 üzerinde ve 18 yaşın altındaysanız başvuru yaparak 537,08 TL aylık alabilirsiniz.

Öksüz-Yetim Maaşı

Anne veya babası vefat eden çocuklara devlet tarafından öksüz, yetim maaşı verilmektedir. Peki öksüz yetim maaşı 2022 yılında ne kadardır ? Öksüz yetim maaşı 2 ayda bir PTT hesabınıza yapılmaktadır. Her ay için 100 lira olan tutar 2 ayda bir ödendiği için toplamda 200 lira hesabınıza yatılır. Bu ödeme her çocuk için ayrı ayrı yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı

Elektrik yardımı yalnızca yeşil kart sahiplerine değil, devlet tarafından herhangi bir yardım alan herkese yapılmaktadır. Yapılan yardım kw ve lira olarak aşağıda yer almaktadır.

1-2 kişilik haneler 75 kw 53,27 lira
3 kişilik haneler 100 kw 71,02 lira
3 kişilik haneler 100 kw 71,02 lira
5 veya daha fazla kişilik aileler 150 kw 106,53 lira

Asker Ailesine Maaş Yardımı

Devlet tarafından askere giden vatandaşların ailelerine maaş bağlanmaktadır. Bu maaş yardımı amacı eşi veya oğlu askere giden ailelerin zor durumda kalmamaları için organize edilmiştir. Asker ailelerine yapılan maaş yardımı 2 ayda bir yatırılmaktadır. Aylık bazda 275 lira olan ödeme 2 ayda toplamda 550 lira olarak yatırılmaktadır. Asker maaşı PTT şubelerinden verilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 4 sene önce

  Bende yeşil kartlıyım bu kadar çok yardım verildiğini bilmiyordum.eminim bir çok yeşil kart sahibi de bu haklara sahip olduğunu bilmiyordur bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

 2. 4 sene önce

  2020 yılında yeşil kartlılara verilen destekler oldukça arttı. Devlet bir çok farkı konundaki vatandaşa artık daha fazla sosyal yardık veriyor. Bende eşimin vefat etmesinden dolayı 4 yıldır sosyal yardık kurumlarından destek alıyorum, Allah devletimize zeval vermesin

 3. Yesilkartliyim işsizim babamın yani ailemin eline bakıyorum evliyim çocuğum olacak hiç bir yardım almıyorum yaşım 28 Kalpten anjiyo oldum stent var ağır işte çalışamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir