iDATA Vize Randevusu ve Başvurusu

0
227

İdata Almanya ve İtalyan konsolosluklarına 90 gün ve daha az süreli vize başvurularını yapabileceğiniz ülke konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş tek kurumdur. İdata İstanbul-Ankara-İzmir başta olmak üzere bir kaç ilde daha ofisler açmış ve ofislere yakın olan illerden yapılacak başvuruları alarak vize işlemlerinin yapılmasını sağlar. 2012 yılına kadar yalnızca Almanya konsolosluklarından başvuru yapılabiliyorken, 2012’den sonra 90 günden kısa süreli başvurular idata tarafından yapılmaktadır.

iDATA Almanya Vize Başvurusu

** Aciliyeti olan istisnai durumlar hariç randevusuz başvurular kabul edilmemektedir. Randevu alımları gerek tarafımızdan gerekse idata vize başvuru firması tarafından ücretsiz bir şekilde alınmaktadır. Ayrıca randevu alındıktan sonra başvuru tarihinizde evraklarınızın eksiksiz bir şekilde hazır olması gerekmektedir.

2014 eylül ayından itibaren vize başvurusu için yeniden parmak izi verilmek zorundadır ve pasaport için verilmiş parmak izi idata için geçerli değildir. 12 yaş altı çocukların parmak izi vermelerine gerek kalmadan aileleri ve ya seyahat acenteleri tarafından başvuruları yapılabilir.

Almanya vizesi için gerekli evraklar

HER BAŞVURU SAHİBİNİN HAZIRLAMASI GEREKENLER

*Almanya vize başvuru formu *Pasaport (başvuru esnasında en az 6 ay geçerlilik süresi olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuz )

*2 adet biometrik fotoğraf

*Gidiş-dönüşünüze ait belgeler (uçak bileti, rezervasyon bilgisi vb.) Eğer Almanya’dan size gönderilmiş davetiye varsa ; davetiye sahibinin kimlik veya pasaport fotokopisi ile son 3 aylık maaş bordrosunu evraklarınıza eklemek durumundasınız. Eğer gidiş amacınız aile ve arkadaş ziyareti değilse ve gittiğinizde kalacağınız bir adres mevcut değilse; otel rezervasyonu da yaptırarak rezervasyon bilgilerinizi de evraklarınıza eklemek durumundasınız.

*Nüfus dairesinden alınmış , tam temkinli, düşünceler kısmı yazılı, vukuatlı nüfus kayıt örneği (ticari amaçlı başvurularda istenmez)

*Tüm seyahat sürenizi kapsayan, 30000£ teminat sunan ve “tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir” ibaresi bulunan zorunlu seyahat sağlık sigortası

*Varsa üzerinizde olan gayrimenkullerin evrak fotokopileri ( konsolosluk mal varlığınızı görmek amaçlı istemektedir. Üzerinizde mal varlığınız varsa vize çıkma olasılığınızı etkiler.

Yukarıdaki evraklara ek olarak;

Şirket sahibi olanlar

-Tİcaret odası sicil kaydı ve faaliyet belgesi aslı
-Vergi levha fotokopisi
-Resmi yazı fotokopisi
-İmza sirküleri fotokopisi

Sigortalı çalışanlar

-Göreviniz ve gideceğiniz tarihler arasinda izinli olduğunuzu gösteren belge
-Sgk işe giriş bildirgesi ve sgk hİzmet dökümü
-Son 3 aya ait maaş bordrosu

Emekli olanlar

Emeklİ cüzdan veya kimlik fotokopisi
Eğer emeklİ cüzdan veya kimlik fotokopisi yoksa son ayın maaş bordrosu

Çiftçi olanlar

*Ziraat odasından alınacak yeni tarihli çiftçilik belgesi

Öğrenciler

*Yenİ tarihli imzalı, kaşeli, mühürlü ve resimli öğrenci belgesi
*Çalışıyorsa çalıştığına dair belgeler, çalışmıyor ise geçimini sağlayan velisinin çalışma belgeleri
* 18 yaş altında olan öğrenciler aileleri ile birlikte gitmiyorlarsa; ailelerinden noter onaylı muvaffakatname yazısı getirmelidirler. anne veya babadan biri gitmİyorsa yine gitmeyen velinin noter onaylı muvaffakatnamesi gereklidir.

Ev Hanımları

*Geçimini sağlayan kişinin çalışma belgeleri

Doktor Avukat Eczacı Olanlar

*İşyeri sahibi olanlar iş yeri evraklari
*Doktorlar- tabipler odası kaydı
Avukatlar- baro kaydı
Eczacılar- eczacılar odası kaydı

Şoförler

*Vergi levhası
*Mal varlıklarının beyanı
*Şöförler odası kaydı

Uyarı: *** TÜM BU BELGELER DIŞINDA KONSOLOSLUĞUN EKSRTA BELGELER TALEP ETMESİ DURUMUNDA, İSTENİLEN BELGELERİN DE TAMAMLANMASI ZORUNLULUĞUNUZ VARDIR . LÜTFEN UNUTMAYINIZ.

Uyarı:** Vize başvurusunda bulunmak için randevu talebinde bulunduktan sonra istenilen evrakların bir şekilde hazırlanmış olması çok önemlidir. Randevu gününüzde ve randevu saatinizde evraklarınızla birlikte hazır bir şekilde başvuru ofisinde bulunmanız gerekmektedir. Eğer evraklarınız da önemli bir eksiklik varsa idata başvuru merkezi dosyanızı iade eder ve tamamlamanızı ister. Evraklarınızı tamamladıktan sonra yeniden randevu almak ve başvuru için tekrar idata ofisine gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda vizenizin çıkma süresi tahmin ettiğinizden daha sonraki bir zamana kayabilir.

Uyarı:* Randevu almayı unutmayınız. Randevunuz olmadan başvurunuz geçersiz olacaktır.
Schengen vizesi için en geç 15 gün öncesinden, ulusal vizesi için en geç 1 ay öncesinden başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.
İdata ofislerine gittiğinizde evraklarınızın tam ve eksiksiz olmasi gerekmektedir. Aksi takdirde yeniden başvuru sürecine dahil olarak zaman kaybedersiniz.
Pasaportunuz olmadan asla başvuru yapamazsınız. Pasaportunuz ibraz edeceğiniz ilk evraktır.
Başvurunuz esnasında sizden biyometrik parmak iziniz alınacaktır. Parmak izi vermek istemeyen kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
Başvrunuzun hızlı ve olumlu sonuçlanması adına mutlaka danışmanlık desteği almanızı öneriyoruz.

Randevu Talebi

– Almanya’ya ülkesini doksan günden az (schengen vizesi) veya fazla (ulusal vize) yapacağınız seyahatleriniz,

– iDATA randevu (termin) talepleri,

– Alman oturum kartı başvurusu veya yenileme,

– Almanya ülkesine geri dönüş,

– Almanya aile birleşimi talepleriniz,

– Soyadı Beyanı ve Evlenme Ehliyet Belgesi

– Belgeleme ve Tasdik İşlemleri,

– Alman pasaportu veya pasaport kaybı, çocuk pasaportu, geçici pasaport, kimlik, süresi dolan pasaport ve kimlik yenileme başvuruları için.

iDATA aracılığı ile başvuru yapmak zorunlu mu?

İDATA aracılığı ile başvuru yapmak zorunlu değildir dileyenler başvurusunu doğrudan konsolosluğa randevu alarak yapabilirler. Ancak bu işlem biraz zaman alabilir.

iDATA Vize Randevu Ücreti ?

Standart kısa süreli vize seyahatleri için ödediğiniz ücretler 60 avro konsolosluk için, 26.30 avro koordinasyon bedelidir. VİP hizmet, seyahat sağlık sigortası ve diğer işlemler(konsolosluk randevusu vb) ek ücrete tabi olacaktır.

Başvurular kaç günde sonuçlanır?

iDATA aracılığı ile yapılan başvurular ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ticari başvurular ortalama 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz