fransa-vize-başvuru

Fransa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları için gerek tüm bilgileri ve belgeleri sizler için tek başlık altında topladık. Bu yazımızda Fransa vizesi için gerekli belge ve evraklar nelerdir, Fransa vize ücretleri ne kadar, Fransa vize türleri nelerdir, Fransa vizesi kaç günde çıkar gibi sorular başta olmak üzere aklınızda ki tüm soruları cevaplamaya gayret göstereceğiz.

Fransa’ya eğitim,iş,tatil veya farklı herhangi bir sebepten ötürü gitmek isteyen tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Fransa Avrupanın en gözde ülkelerinden biridir. Gerek ekonomik gerekse siyasi olarak güçlü olan Fransa’ya bir çok kişi iş, tatil veya eğitim için gitmektedir.

Avrupa birliğinin en gözde ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa birliğinde olmayan tüm ülkeler için Fransa vizesi politikası uygulamaktadır. Bu bağlamda Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının Fransa’ya gitmek için vize alması gerekmektedir. Fransa’ya gitmek isteyen tüm umuma mahsus pasaport sahipleri ülkeye gitmeden önce gidiş sebeplerine göre vize başvurusu yaparak vize almak durumundadır.

Fransa vizesi almak için başvuru yapan vatandaşlara Schengen vizesi verilmektedir. Fransa vizesi nasıl alınır ? Fransa vizesi için gerekli belgeler nelerdir, Fransa vize ücretleri nelerdir gibi soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

FRANSA VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi

Fransa vize başvurusu yapmak için gerekli evraklar sizin fransa’ya gidiş sebebinize göre değişkenlik göstermektedir. Fransa’ya eğitim için gitmek istediğinizde farklı evraklar talep edilir, tatil için gitmek istediğinizde ve diğer sebeplerden ötürü gitmek istediğinizde yine farklı evraklar ve belgeler talep edilmektedir.

Fransız konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile iletişim kurarak vize türüne göre gerekli evrakları öğrenebilirsiniz. Vize merkezinin haricinde başkonsolosluğun da sizden belge talep etme durumu olabilir. Fransa vize başvurusu için temel gerekli evrakların listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fransa Vize Başvurusu İçin Gerekli Temel Evraklar

  • Vize için boş sayfaları bulunan ve en az 6 ay kullanım süresi kalmış pasaport
  • 2 Adet biyometrik ve arka tarafı beyaz olan son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf
  • Eksiksiz bir şelkilde ve okunaklı doldurulmuş vize başvuru formu
  • Fransa konsolosluğuna yazılmış vize istek dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yukarıda verilmiş olan evraklar temel gerekli evraklardır. Daha önce belirttiğimiz gibi talep ettiğiniz vize türüne göre gerekli evraklar değişkenlik göstermektedir. Vize başvuru merkezleri ile irtibat kurarak vize türünüzü söylediğinizde gerekli evrakları size söyleyeceklerdir.

Fransa Vizesi Başvuru Formu

Fransa vizesi başvuru formu Fransız konsolosluğu ve başvuru merkezinin sizin hakkınızda bilgi edinmesini sağlayan formdur. Başvuru esnasında Fransa vize başvuru formu mutlaka evraklarınızın içinde olmalıdır. Vize başvuru forumu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Fransa vize başvuru formunu kendi dilinizde değil mutlaka İngilizce veya Fransızca olarak doldurmanız gerekmektedir. Türkçe olarak doldurulan başvuru formları konsolosluk ve başvuru merkezi tarafından kabul edilmemektedir. Başvuru formunda doldurduğunuz bilgiler ile verdiğiniz diğer ekranlardaki bilgilerin aynı olması gerekiyor hatalı olarak doldurulan belgeler konsolosluk tarafından kabul edilmez ve evraklarınız geri dönebilir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vizesi için başvuru yapan vatandaşların en çok merak ettikleri sorulardan biri başvurunun ne kadar sürede sonuçlanacağıdır. Fransa vize başvuru sonuçları başvuruyu yaptığınız döneme göre değişirken bu aynı zamanda konsolosluğa’da bağlıdır. Genellikle Fransa vize başvuruları 3 ile 5 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Bu süreç başvuru yaptığınız günden itibaren geçerlidir. Vize başvurusu yaptığınızda size verilen belgenin üzerinde bulunan telefon numarası ve takip numaraları ile vize başvurunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden vize başvuru numaranızda kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Fransa Vize İşlemleri
Fransa Vize İşlemleri

Fransa Vize Türleri Nelerdir ?

Fransa vize başvurusu yapmak istediğinizde hangi amaçla gitmek istediğinizi belirlemeli ve buna göre belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Fransa vize türleri aşağıda mevcuttur.

  • Ticari vize
  • Turistik vize
  • Transit vize
  • Eğitim vizesi
  • Kültürel ve sportif vize

Fransa Vizesi Ücreti

Fransa Konsolosluğu başvuru harcı olarak 60 Euro talep edilmektedir. Bu Ücretin haricinde Fransa’nın vize başvuru merkezi olarak yetkilendirdiği VFS Global ise aracılık hizmeti olarak 30 Euro talep etmektedir. Fransa vize başvuru ücretleri başvuru sırasında alınmaktadır, öncesinde herhangi bir yere para yatırmanız gerekmemektedir. Başvurunuzun sonucunun ne olduğuna bakılmaksızın verilen ücretler geri iade edilmemektedir.

Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır ?

Fransa uzun süreli vize almak için başvuru yaptığınızda bunun kararını Fransa başkonsolosluğu veya Fransa Ankara Büyükelçiliği vermektedir. Uzun süreli vize alma işlemlerinde vizenin verilmesi için bazı kriterler aranmaktadır.Uzun süreli vize başvurusu yaptığınızda geçmişte almış olduğunuz Schengen vizesini kurallarına uygun şekilde kullanıp kullanmadığınıza bakılır ve bu çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse geçmişte Schengen vizesini Almanya için aldığınızda aynı vize ile Almanya’nın haricinde Schengen sınırları içerisinde farklı bir ülkeye daha gitmeniz aldığınız vizeyi uygun bir şekilde kullandığınızı gösterir.

Eğitim için veya sağık için talep edilen uzun süreli vize başvurularında durumunuzu kanıtlayan belgeleri konsolosluğa veya başvuru merkezilerine ibraz etmeniz gerekmektedir.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır ?

Fransa uzun süreli vize ve kısa süreli vize başvuruları için VFS Global şirketini yetkilendirmiştir. Tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra dosyanızı VFS Global’e teslim edip gerekli ödemeleri de yine oraya yapmanız gerekmektedir.

Not: Fransa vize başvurusu hakkında merak ettiklerinizi yazımızın altında bulunan yorum kısmında sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz