1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Alışveriş Sitesi Kurmak – e-Ticaret Sitesi

Alışveriş Sitesi Kurmak – e-Ticaret Sitesi
alışveriş-sitesi-açmak

Alışveriş sitesi açmak özellikle son yıllarda oldukça mantık bir girişim fikridir. İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde alışveriş sitelerine talep oldukça artmıştır. Artık herkes e-ticaret siteleri üzerinden sipariş vererek ihtiyaçlarını gidermektedir. Bizde bu yazımızda alışveriş sitesi kurmak, e-ticaret sitesi nasıl açılır, alışveriş sitesi açmak için neler gerekiyor gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Alışveriş Sitesi Kurmak

Alışveriş sitesi açmaya karar verdiniz yada nasıl açılır diye merak ediyorsunuz. İlk önce yapacağınız iş karar vermek, kendi sitenizi mi açmak istiyorsunuz ? Yoksa internet üzerinden bir pazar yerimi almak istiyorsunuz ?  Kendi sitenizi açmak tabii ki size daha mantıklı gelecek ama bu uzun zaman isteyen ve zor bir süreç olacak sizin için. Eğer gerçekten satış yapmak istiyorsanız kesinlikle pazar yeri almanızı öneririz.

Şimdi soruyorsunuz alışveriş sitesi nasıl açılır , alışveriş sitesi kurmak için gerekenler neler diye , aşağıda yapmanız gerekenleri bildiğimiz kadarıyla sizlerle paylaşacağız.

Son 5 yıldır internetten ticaret yapmak moda oldu diyebiliriz. Moda olmasının sebebi de gerçek hayatta ticaret yapmaktan daha fazla para kazandırdığını görmek oldu. Örneğin bulunduğunuz şehrin en işlek köşesinde sizin dükkanınız var fakat oradan geçen insan sayısı belli yapılacak alışveriş tutarı aşağı yukarı bellidir.

Fakat internetten yapılan ticaret için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Satacağınız ürünün hedef kitlesini siz belirlersiniz. E-ticaret sayfasının reklamını vererek satışlarınızı katlarsınız. Yani kazanç sınırı diye bir şey yok. Türkiye’den İngiltere’ye bile ürün satarak para kazanabilirsiniz.

alışveriş sitesi açmak

Alışveriş, e-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur ?

Yapmanız gereken aşamalar; Öncelikle bir e-ticaret yazılımı satın almanız gerekir maliyeti ortalama 1500 TL civarındadır. Bu işlemden sonra stok yapacağınız yani satmaya karar verdiğiniz ürünlerden bi miktar depolamalısınız. Bankalar ile anlaşıp sitenize sanal pos cihazlarını e-ticaret yazılımı aldığınız firmaya entegre ettirmelisiniz. Herhangi bir kargo firması ile anlaşmalısınız. Ve bu işlemler bittikten sonra yapacağınız işlem artık sadece sitenize ziyaretçi çekmek olacaktır. İnternetten para kazanma yolları için ilk adımı atmış bulunuyorsunuz.

Sitenize odaklı müşteri kitlesi çekmek. Evet aslında en önemli olan nokta bu odaklı müşteri kitlesi. Örneğin sitenizde sadece oyuncak kategorisine yöneldiniz. Bu kategoride satmak istediğiniz ürünler rc araba, rc helikopter, uzaktan kumandalı araba gibi ürünlerdir. Bu ürünleri satabilmeniz için sitenizin Google‘da bu kelimelerde ilk sayfada çıkması gerekmektedir. Yani sitenize arama motoru optimizasyonu yapılması gerekmektedir.

Bu işlem global olarak tüm Dünya’da SEO olarak adlandırılır. Yani burada odaklı müşteri olarak kastettiğimiz kitle ne aradığını bilen insanlardır. Hedef bazlı kelimelerde çıkmak yerine alışveriş gibi genel anlamda kullanılan bir kelimede ilk sayfada çıkmanızın size daha az faydası olur diyebiliriz. Genelde SEO ilk etapta site sahiplerine pahalı gelebilir çünkü artık bu işi ucuza yapan kişilerin sayısı azaldı ve ucuza yapanlarda genelde sitenizi tam dedikleri yere getirememekteler.

Reklam aşamasında ikinci bir alternatif olarak Google‘nin reklam servisi olan Adwords‘u kullanmanızı tavsiye ederim. Belirlediğiniz kelimelerde reklam vererek çıkmanızı sağlayan serviste seçtiğiniz kelimenin rekabetine bağlı olaraktan tıklama başına 0,05 ile başlayan ücretler ödersiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir