1. Anasayfa
 2. Bilgi

Yaratıcı İnovasyon Örnekleri-İnovasyon Fikirleri

Yaratıcı İnovasyon Örnekleri-İnovasyon Fikirleri
inovasyon-örnekleri

İnovasyon, mevcut zamandaki gözle görülür ihtiyaçlar için yeni yaratıcı fikirler ve buluşlar geliştirilmesidir. Yeni bir ürün ortaya çıkartmak veya mevcut bir ürünü değiştirip geliştirerek ihtiyaç doğrultusunda kullanabilmektedir. Bizde bu yazımızda inovasyon nedir inovasyon örnekleri nelerdir ve inovasyon fikirleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

İnovasyon

İnovasyon ile yeni bir ürün icadı birbirine karıştırılmamalıdır inovasyon mevcut bir ürünün daha kolay kullanımı veya farklı şekillerde kullanımı için yapılmaktadır. İcat ise henüz piyasada olmayan sıfırdan geliştirilen ürün demektir. Yazımızın devamında çeşitli ürün inovasyon örneklerini inceleyebilirsiniz.

Yeni girişimcilik planları yapan kişiler için inovasyon fikirleri ve inovasyon örnekleri çok önemlidir. İnovasyon çalışmaları hayatımızı kolaylaştıracak yeni ürünler veya var olan ürünü geliştirme çalışmalarıdır. yeni ürünlere ve yeni fikirlere ihtiyacımız olduğundan dolayı okullarda inovasyon örnekleri hakkında bilgiler ve eğitimler verilmektedir.

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon hayatın her alanında kullanılacak ürünler geliştirmeyi ve üretmeyi hedeflemektedir. Günümüzde büyük tüm şirketler inovasyonu büyüme stratejisi olarak görmektedir. Çeşitli ürün inovasyon örnekleri bulunmaktadır bunların arasında sosyal inovasyon örnekleri ürün inovasyonu örnekleri ve artımlı inovasyon örnekleri en popüler inovasyon örneklerindendir.

Diş Macunu Sıkıcı

Diş Macunu Sıkıcı

Diş macunu günde en az birkaç kez kullandığımız gündelik ürünlerden biridir. Uzmanların yaptığı araştırma sonucunda kullanılan diş macunlarının tamamen bitmeden çöpe atıldığı görülmüştür. Bunun sebebi ise sıkılan diş macununun bitmeye yakın olduğunda verdi kötü görüntü ve diş macunu tüpünün yeteri kadar sıkılmamasıdır. Üretilen diş macunu sıkıcı malzeme ile diş macununun tamamen bittiğinden emin olabilirsiniz bu ürün aynı zamanda kötü görüntüyü ortadan kaldırmaktadır. Diş macunu sıkıcı güzel ve yaratıcı inovasyon örneklerinden biridir.

Manyetik Bilezik

Manyetik Bilezik

Tamircilerin ve genellikle elektronikçilerin en büyük sorunlarından birisi de sökülen vida gibi metal ürünleri kaybetmek ve düşürmektir. Üretilen bu manyetik bilezik ile bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır. Bir saat gibi bileğinize takabileceğiniz manyetik bilezik mıknatıs içerdiğinden üzerine koyduğunuz vida ve diğer metal ürünler kaybolmamaktadır. Manyetik bilezik günümüzde birçok fabrika ve işletme de aktif olarak kullanılmaktadır.

Tablet Sabun

Tablet Sabun

Özellikle son aylarda koronavirüs nedeniyle titizliğe ve temizliğe ekstra bir Özen gösterilmektedir. Dünya genelinde kullanılan sabunu miktarında kuşkusuz ki büyük bir artış yaşanmaktadır. sabun her zaman yanımızda bulundurabileceğimiz veya taşıyabileceğimiz bir ürün değildir. sabun üreticileri bu sorunu ortadan kaldırmak için küçük tabletler halinde sabunlar üretmeye başlamıştır. Üretilen bu sabunlar küçük bir hap gibi görünen ve ortalama olarak bir sakız kutusu şeklinde bir ambalaj ile satılmaktadır. Dilediğiniz zaman çantanızdan çıkararak tek kullanımlık tablet sabunuyla ellerinizi yıkayabilirsiniz. Tablet sabun inovasyon Fikri 2020 yılının en iyi inovasyon örneklerinden biridir.

Elektrik Üreten Güneş Panjuru

Elektrik Üreten Güneş Panjuru

Güneş panjurları birçok ev ve ofiste kullanılmaktadır bu panjurlar ile enerji üretme fikrini geliştiren bir girişimci panjurların üzerine güneş enerjisi panelleri monte ederek enerji depolamaktadır. Bu fikir en iyi inovasyon örnekleri içerisinde yer almaktadır üretilen ürün ile küçük bir ofisin veya küçük bir evin günlük elektrik ihtiyacı görülebilmektedir.

Uzatma Kablolu Priz

Uzatma Kablolu Priz

Cep telefonu şarjlarının kısa sürede bitmesi birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. bunun üzerine bir de telefon üreticileri şarj kablolarını kısa tuttuğundan telefonunuz şarjdayken telefonun kullanılması pek mümkün olmamaktadır.

Bu sorunu gören bir şirket ürettiği uzatma kablolu priz ile bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Duvara monte edilen ürün sabit olarak kullanılabildiği gibi çektiğiniz zaman içindeki sarmal kablo yardımıyla istediğiniz yere götürebilirsiniz. günlük hayatımızı kolaylaştıran kolaylaştıracak inovasyon örnekleri arasında bu üründe yerini almaktadır.

USB’li Priz

USB’li Priz

Akıllı telefonların şarjları kısa sürede bitmektedir ancak şarj cihazlarını yanınızda taşımak her zaman mümkün olmayabiliyor şarj aparatının büyük olması taşımayı zorlaştırmaktadır. En iyi inovasyon örnekleri arasında bulunan USB’li priz ile bu sorun ortadan kalkıyor. Yanınızda yalnızca şarj kablonuzu taşımanız yeterli olacak USB’li priz sayesinde kablonuzu direkt olarak prize bağlayabilirsiniz.

Telefon Tutucu

Telefon Tutucu

İnternet sektörünün gelişmesi ile cep telefonundan film dizi izlemek oldukça yaygınlaştı. Ayrıca online oyunların cep telefonundan oynanması yeni bir ürünün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Telefon tutucular film, dizi izlerken veya oyun oynarken cep telefonunuzu uzun süre elinizde tutmamız için geliştirilmiş en iyi inovasyon örneklerinden biridir. Cihazınızı telefon tutucu ya sabitleyerek kolaylıkla videolarınızı izleyebilirsiniz.

Paket Mühürleyici

Paket Mühürleyici

Cips paketleri çekirdek paketleri veya diğer bozulabilecek gıdaların paketlerini tekrar eskisi gibi kapatabilmek için üretilen paket mühürleyici ürünlerinizin dökülmesine engel olduğu gibi bozulmasına da engel olmaktadır. Çinli bir girişimci tarafından üretilen bu ürün iki tane kalem pil yardımı ile çalışmaktadır ve ürünleri orijinali gibi tekrardan mühürlemektedir.

Kablo Tutucu

Kablo Tutucu

Evinizde veya ofisinizde kullandığınız cihazlarınıza bağlı kabloların sürekli çıkması mutlaka sizleri de rahatsız ediyordur. Bu sorunu gören girişimciler küçük bir aparat yardımıyla kablonun yerinden çıkıp yere düşmesine engel olmaktadır. Bu küçük soruna mükemmel bir inovasyon örneği ile çözüm üretilmiştir.

Otomatik Karıştırıcılı Kupa

Otomatik Karıştırıcılı Kupa

Ev ve ofislerde kupa bardaklar sıklıkla kullanılmaktadır. Yenilikçi bir firma tarafından üretilen karıştırıcılı kupa yardımı ile çayınıza veya kahvenize attığınız şekeri Kulp kısmında bulunan bir tuş yardımıyla kolaylıkla karıştırabilirsiniz. Evinizde iş yerinizde veya arabanızda herhangi bir karıştırıcı ya ihtiyaç duymadan bu bardakla kolaylıkla içeceklerinizi karıştırarak tüketebilirsiniz bu ürün ürün inovasyonu örnekleri arasında bulunmaktadır.

Islanmayan Bank

Islanmayan Bank

Sokaklarda ve parklarda herkesin oturabileceği banklar bulunmaktadır. bu bantlar dışarıda olduğundan yağmur yağdığında eminim siz de oturamazsınızdır. en faydalı ürün inovasyonu örneklerinden biri olan döndürülebilir bank bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Islanmış olan bankı kolaylıkla tam tersine çevirerek kuru kısmına oturabilirsiniz mükemmel düşünülmüş bu ürünü umarım yakında ülkemizde de görebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir