1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Tütüncü Dükkanı Açmak, Maliyeti

Tütüncü Dükkanı Açmak, Maliyeti
tütüncü-dükkanı-açmak

Ükemizde artan sigara fiyarından sonra en popüler iş kollarından biri olan tütüncü dükkanları büyük ilgi görmeye başlamıştır. Tütün kullanımı ülkemizde zaten vardı ancak son yapılan sigara zamlarından sonra tütüne ilgi oldukça arttı. Sigara fiyatlarının yükselmesiyle artar tütüncü dükkanlarının kar marjı oldukça yüksektir. Bizde bu yazımızda tütüncü dükkanı açmak, tütüncü dükkanı maliyeti tütüncü dükkanı ne kadar kazanıyor gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız.

Asgari ücret ile geçinen bir aileden 1 kişi bile sigara içse aylık sigara gideri bütçeyi oldukça fazla sarsacaktır. Ülkemizde bir çok kişi sarma tütün sigarası içmektedir. Sarma sigaralara yani tütünlere talep artınca tütüncü dükkanlarının sayısı da artmaktadır. Peki tütüncü dükkanı maliyeti ne kadardır, tütüncü dükkanı karlı mı, tütüncü dükkanında neler satılabilir yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Tütüncü Dükkanı Açmak Karlı mı ?

Yeni bir girişimde bulunmak isteyen , kendi işinin patronu olmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soru ise tütüncü dükkanı açmak karlı mı ? sorusudur. Tütüncü açmak oldukça karşı bir iştir, bundan hiç şüpheniz olmasın. Tütünü sarıp paket halinde satışını yaptığınız için kar marjı %400’lerin üzerine çıkabilmektedir.

Sattığınız tütünün kalitesi çok önemlidir, düzenli müşterileriniz olursa hayalinizdeki paraları bu sektörden kazanabilirsiniz. Tütün fiyatları ve 1 kg tütünden çıkan 50-60 paket sigarayı göz önünde bulundurursanız zaten ne kadar fazla kar edeceğinizi hesaplayabilirsiniz. 2020 yılında 1 kilogram tütün ortalama olarak kalitesine göre 20 tl ile 75 tl arasında değişmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar tütünü kendiniz sarıp paket haline getirdiğiniz zaman geçerlidir. Artık tütüncü dükkanları hazır sarılmış paket sigaralar satmaktadır bu sigaralarda da kar marjı yine çok yüksektir. Size asıl kar ettirecek ve düzenli olarak gelir sağlayacak olan kaliteli tütünler ile müşterinizi tutmaktır.

Tütüncü Dükkanında Neler Satılabilir ?

Tütüncü dükkanında satılabilecek çeşitli ürünler vardır. Yalnızca tütün satsanız bile güzel gelir elde edersiniz eğer yan ürünlerden de satış yapabilirseniz aylık karınızı gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Peki Tütüncü dükkanında neler satılabilir ?

Tütüncü dükkanlarında genellikle nargile ve nargile aparatları satılmaktadır, bu ürünlerin satışından da gelir elde edebilirsiniz. Nargilenin haricinde sigara sarma makinası, çakmak, ithal tütünler, purolar gibi daha bir çok ürün satışı yaparak aylık karınızı yükseltebilirsiniz.

Tütüncü Dükkanı Ne Kadar Kazanır ?

Gelelim en önemli konumuza, tütüncü dükkanı ne kadar kazandırır sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Tütüncüyü nerede açtığınıza dükkanın hacmine ve sizin pazarlama ve esnaflık kabiliyetinize göre değişkenlik gösterecektir.

Satışını yapacağınız yan ürünleri pazarlamanız ve bunların satışını yapmanız kar oranınızda büyük etki gösterecektir. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse aylık 4.000 ile 20.000 tl arasında kazanç elde edebilirsiniz. Zaten mantıklı düşündüğünüzde karlı olmayan bir işe kısa süre içerisinde bu kadar fazla talep olmazdı.

Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadardır ?

Tütüncü dükkanı açma maliyeti diğer iş kollarına göre uygundur. Dükkanın büyüklüğüne ve konumuna göre de değişkenlik gösterdiğini göz önünde bulundurursak tütüncü açma maliyeti ortalama 30.000 ile 60.000 tl arasında değişmektedir. Bu rakama satılını yapacağınız ürünler de dahildir, ayrıca dükkan dekorasyonu reklam çalışmaları da yine bu rakama dahildir.

Tütüncü Dükkanı Açmak Yasak mı ?

Tütün sektörüne girmek isteyen girişimcilerin aklına ilk gelen soru ise bu işin yasal olup olmadığıdır. Peki tütüncü dükkanı açmak yasal mıdır ? Yasalarımıza göre tütüncü dükkanı açmak yasak değildir. Yasak olan açıkta tütün satmaktır. Paketlenmiş şekilde sigara satışı yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Tütüncü Dükkanı Ruhsatı Almak

Tütüncü dükkanı ruhsatı almak oldukça kolaydır. Ruhsatı iş yerinizde satacağınız diğer tütün ürünlerinin satışını yapacak şekilde alabilirsiniz.

Tütüncü dükkanı açmak için neler gereklidir ?

Tütüncü dükkanı açmak için gerekenler belgeler diğer tüm iş kollarında da olduğu gibi öncelikle şahıs şirketi kurmaktır. Şahıs şirketinizi kurduktan sonra ruhsat başvurusunda bulunuyorsunuz. Ruhsatınızı aldıktan sonra başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor, ürünlerinizi yerleştirerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir