Staj Başvurusu Nasıl Yapılır ?

0
39

Staj, iş hayatına giriş için ilk basamak olarak değerlendirilmelidir. Bu anlamda staj oldukça önemlidir, staj yapacağınız yer iş kariyerinizi etkileyebilecek kadar önemlidir. Bir çok kişi tarafından staj yapmak denildiğinde meslek liseleri gelse de bir çok farklı alanda staj yapma zorunluluğu vardır. Bizde bu yazımızda staj başvurusu nasıl yapılır ? Stajyer neler yapar ?, Stajyer maaşları ne kadar gibi bir çok sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Staj Başvurusu

Her yıl ülkemizde lise ve üniversitelerden ortalama 1.5 milyona yakın öğrenci mezun olmaktadır. Durum böyle olunca mezun olan herkes iş bulamamaktadır, dolayısı ile ister istemez daha okul dönemindeyken bir yarış içine girmiş olursunuz. Bu yüzden okul devam ederken yapmış olduğunuz staj dönemi çok önemlidir. Kaliteli bir şirkette staj yapmak iş yariyeriniz için oldukça önemlidir. Staj yaptığınız yerde aldığınız bilgi ve eğitimler iş hayatınjda size oldukça faydalı olacaktır.

Bir çok firma stajyer olarak aldığı öğrenciyi okul ve staj süreci bittikten sonra kadroya almaktadır. Firmaların stajyeri işe alması yüksek bir ihtimaldir, işi bilen ve zaten adapte olmuş bir çalışan firmaya kısa sürede daha iyi hizmet edebilir. Bu yüzden staj yaptığınız şirkete dikkat etmeli ve mümkün olduğunca kaliteli bir şirkette staj yapmalısınız.

Stajyer Ne İş Yapar ?

Staj, lise ve üniversite son sınıf öğrencilerin haftanın 3 günü kurum, kuruluş veya şirketlerde işi öğrenmek ve deneyim elde etmek için yapmış bir çeşit eğitimdir. Bu eğitimi alan öğrenciler ise stajyer olarak adlandırılmaktadır. Stajyer ne iş yapar derseniz eğer, bu mezun olduğunuz bölüme göre değişmektedir. Mesleğiniz ile ilgili genellikle küçük işler sizlere yaptırılır staj ortamında işiniz hakkında pratikte bir takım bilgiler edinmiş olursunuz. İşin işleyişi hakkında bilgi edinmiş olmanızın staj sonrasında çalıştığınız iş yerinde size çok fazla faydası olacaktır.

Staj Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Okul sürecinin sonunda olan öğrenciler staj için yer bulma telaşına girmektedir. Okullarda öğretmenler size staj dönemi başlamadan önce staj yapabileceğiniz stajyer kabul eden firmaların listesini verecektir. Bu firmalar içerisinden size en uygun olduğunu düşündüğünüz firmaya giderek staj yapma talebinizi iletmelisiniz. Firma stajyer öğrenci kabul ediyor ve bu kontenjanda boşluk varsa sizden bir takım belgeler isteyecektir bu belgeleri teslim ettiğinizde kısa süre içerisinde stajınıza başlayabilirsiniz.

Online staj başvurusu yapmak herkese kolay gelse de aslında çok da mantıklı değildir. Stajyer alacak firma, kurum veya kuruluşlar stajyer öğrenci ile birebir görüşmek isterler bu kabul edilmeniz için bir artı olacaktır. Sadece online staj başvurusu kabul eden firmalar bu kapsamın dışındadır bunlara internetten staj başvurusu yapabilirsiniz.

Stajyer Maaşları Ne Kadar ?

Staj yapacak olan öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de 2020 stajyer maaşlarının ne kadar olduğudur. Stajyer maaşları her yılın asgari ücretine ve staj yapılan şirketin personel sayısına göre hesaplanmaktadır. Stajyer maaşları hesaplanırken AGİ (aile geçim indirimi) hesaba katılmamaktadır.

Staj yaptığınız şirket, kurum veya kuruluşta çalışan sayısı 20’den fazlaysa asgari ücretin %30’unu vermek zorundadır. Çalışan sayısı 20’nin altındaysa asgari ücretin %15’inin altında olmayacak şekilde ödeme yapmak zorundadır. Mevcut asgari ücret tutarına göre staj yaptığınızda ne kadar para alacağınızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Staj Başvurusu Örneği

Staj başvurusunu internet üzerinden yapacak olan veya bir dilekçe hazırlayıp mail olarak göndermeyi düşünen kişiler için staj başvuru örneği hazırladık. Staj başvuru örneğini kendinize göre düzenleyerek kolaylıkla gönderebilirsiniz. Örnek staj başvuru dilekçesi, maili ;

Staj başvuru örneği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz