Reyting ölçüm cihazı başvurusu

Reyting ölçüm cihazı olarak bilinen peoplemeter nedir, reyting ölçüm başvurusu nasıl yapılır, reyting ölçüm cihazı hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Radyo, Televizyon Üst Kurulu tarafından izlenme ve dinlenme ölçümü yapmak için elektronik cihazlar kullanılmaktadır. Bizde bu reyting ölçüm cihazı nedir, nasıl kullanılır ve eve nasıl takılır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Reytingler nasıl ölçülüyor?

Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından kurulan sistemde biri tüplü biri led ekranlı televizyon olmak üzere 2 farklı televizyon ile reyting ölçümü yapılmaktadır. Bunun yayında evdeki televizyon, tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi izleme yapılabilecek cihazları da takip etmek ve reyting sonuçlarını belirlemek için focalmeter kullanılmaktadır. RTÜK başkanının yaptığı bir açıklamada ise isteyen vatandaşların merkeze giderek reyting ölçümünün nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde öğrenebileceklerini söylemiştir.

Reyting Cihazı Nasıl Çalışır?

Televizyon izlemeyi dizi ve programları takip etmeyi seven bir millet olduğumuz tartışılmaz bir gerçektir. Haftalarca başlamasını beklediğiniz ve bir kaç bölüm sonra yayından kaldırılarak sizi hayal kırıklığına uğratan dizi ve programlar reytinglere yenik düşerek yayından kaldırılmaktadır. Peki bu reyting ölçme cihazları nasıl çalışır, buyurun birlikte öğrenelim.

reyting

Peoplemetre ilk olarak İngiltere’de üretilmiştir ve aslında Peoplemetre başlı başına bir markadır. Ancak bu sistemin tüm dünyaya yayılması ile birlikte ölçüm yapılan cihazın adı Peoplemetre (izleyici sayacı) kalmıştır. Televizyon izleyicilerinin hangi saatte hangi dizi veya programı izlediğini tespit ederek bir araya getiren sistemdir. Bu cihaz normal olarak her aileye değil yalnızca özel olarak seçilmiş kişilere verilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Müzik Susmasın Başvuru Formu-Müzisyen Destek Başvurusu

Reyting Ölçüm Cihazı Başvurusu

Reyting ölçüm cihazı yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yalnızca kurum tarafından seçilen evlere takılmaktadır. Bu cihaz televizyona bağlanarak sizin hangi saatte hangi kanalda ne izlediğinizi ölçmektedir. Bu cihazın sizin evinizdeki televizyona bağlanmasının tek şartı televizyonunuzu hiç kapatmamanızdır. Reyting ölçüm cihazı evinize takılır ve televizyonunuzu kapatırsanız cihaz sizden geri alınmaktadır.

Reyting ölçüm başvurusu yapamazsınız bunun sebebi ölçüm cihazı takılan evlerin gizlenmesidir. Ölçümlerin sağlıklı ve doğru bir şekilde yapılarak suistimal edilmemesi için cihaz takılan evler gizli tutulmaktadır. Yetkililer tarafından belirlenen evlere cihazlar teslim edilir ve bu cihazlar sık sık farklı ailelere verilmektedir.

Reyting Cihazı Nasıl Çalışır ?

Reyting cihazını televizyonunuza başlamak için öncelikle evinize gelip ekip frekans dedektörünü televizyonunuza bağlar. Bu cihaz sizin izlediğiniz kanalları ve dizileri kayıt altına alarak bir araya toplar. Tek şart televizyonunuzun hiç kapatılmamasıdır. Bununla birlikte uzaktan kumanda ile de ölçüm yapılabilmektedir.

Uzaktan kumanda reyting ölçümü için kullanılmaktadır. Evde birden fazla kişinin yaşaması ve evde çocuk olması önemlidir. Uzaktan kumanda ile reyting cihazı çalıştırıldığında farklı bir kişinin cihazı çalıştırdığı ve farklı kanallar izlediği tespit edilir böylece yaşa göre reyting sıralaması yapılabilmektedir. Gün sonunda ise cihaz topladığı verileri RTÜK merkezine gönderir ve reyting sonuçları bu yöntem ile belirlenir.

İlginizi Çekebilir :  Noterlik Başvurusu 2021

Reyting Ölçüm Cihazı Olan Evlere Para Veriliyor mu ?

Cihazın televizyonunuza takılması sonucunda bir hizmet vermiş oluyorsunuz tabi ki bunun bir karşılığı oluyor ancak maddi olarak bir para verilmemektedir. Evinizde reyting ölçme cihazı bulunduğu sürece puanlar kazanırsınız ve bu puanların toplamında çeşitli hediyeler kazanırsınız. Hediyelere örnek vermek gerekirse , buzdolabı, televizyon, cep telefonu, mikro dalga fırın gibi çeşitli ev eşyalarıdır.

Son Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz