1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Reyting ölçüm cihazı başvurusu

Reyting ölçüm cihazı başvurusu
reyting-olcum-cihazi-basvurusu

Reyting ölçüm cihazı olarak bilinen peoplemeter nedir, reyting ölçüm başvurusu nasıl yapılır, reyting ölçüm cihazı hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Radyo, Televizyon Üst Kurulu tarafından izlenme ve dinlenme ölçümü yapmak için elektronik cihazlar kullanılmaktadır. Bizde bu reyting ölçüm cihazı nedir, nasıl kullanılır ve eve nasıl takılır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap vereceğiz.

Reyting Ölçüm Cihazı ve KUMANDA Nedir?

İzleyici ölçüm cihazı genel anlamda bir programı veya bir kanalı “Kaç Kişi İzliyor”, “Hangi Kanalı İzliyor”, “Kimler İzliyor”,  “ Ne Zaman İzleniyor” gibi sorulara cevap vermesi amacı için kullanılan bir cihazıdır. PeopleMeter cihazı 5 saniyelik aralıklarla o anda hanede izlenen kanalın ses imzalarını kaydeder.

PeopleMeter cihazına tanımlanmış özel izleyici kumandaları ise kumanda üzerinde bulunan tuşlar aracılığı ile o anda kimin izlediği sorusuna cevap vermektedir. Hanede bulunan tüm televizyonlara ayrı ayrı PeopleMeter cihazları bağlanır ve her birine ayrı bir kumanda tanımlanır.

Reytingler nasıl ölçülüyor?

İzleyici ölçer cihazı yani peoplemeter cihazı kullanılarak yapılan izleyici ölçümü belli aşamalardan meydana gelen entegre bir sistemdir. Bu cihaz teknolojik ürünlerin giderek yaygınlaştığı televizyon ortamında sağlıklı izlenme ölçümüne olanak sağlayan güncel ve teknolojik gelişmelere uygun bir sistem olarak tüm dünyada kabul görmüş bir sistemdir. Reyting ölçümü toplamda 6 aşamadan oluşmaktadır.

 1. İlk aşama veri tabanı araştırmasıdır, bu aşamada panelin kurulumunun yapılacağı ailenin tespit edilmesidir. Bu araştırma neticesinde panel tasarlanmaktadır.
 2. İkinci aşama panelin oluşturulmasıdır, bu aşamada paneli oluşturan aileler, ilk aşamada görüşülen ve panele katılmayı kabul eden aileler arasından seçilmektedir. Panel üyelerinin izleme davranışı, panel üyeliğinin gerektirdiği eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından veri üretimine başlanmaktadır.
 3. Üçüncü aşamada ise izleyici ölçüm cihazı ve bu cihazla birlikte çalışan kumandanın kullanılması aşamasıdır. Pnel üyelerinden istenen şey ise televizyon izlemeye başladıklarından ve bıraktıklarında kendilerine ayrılmış olan özel düşmeye basarak izlemeyi kayıt altına almalarıdır.
 4. Dördüncü aşama veri aktarımının sağlanmasıdır. İzleyici ölçüm cihazında toplanan veriler, veri üretim yazılımı tarafından her gün otomatik olarak veri üretim merkezine iletilmektedir. Bu işlem, yazılımın hanedeki ölçüm cihazına GPRS aracılığıyla bağlanmasıyla sağlanmaktadır.
 5. Bu aşamada veri üretimi yapılmaktadır, reyting cihazından çekilen verilerin onaylanması, ağırlıklandırılması ve uygun formata çevrilme işlemi gerçekleştirilmektedir.
 6. Altıncı ve son aşamada yayınların isim, tipoloji, başlama ve bitiş saatleri bilgilerini kapsayan program ve reklam veri tabanından faydalanılmaktadır. Belirli istasyonlar veya programların izlenme paylarına, belirli programları ve/veya günün bir kısmında yayınlananları izleyenlerin sayısına ve sıralamasına, tek veya birçok yayındaki belirli program veya reklamları izleyen kümülatif izleyicilere ve izleme işleminin süresi ve sıklığına ilişkin raporlar dahil bu veriler belirli bir süreye ilişkin olarak program reytingleri ve kanal reytinglerini oluşturmak için işlenir. 

Reyting Cihazı Nasıl Çalışır?

Televizyon izlemeyi dizi ve programları takip etmeyi seven bir millet olduğumuz tartışılmaz bir gerçektir. Haftalarca başlamasını beklediğiniz ve bir kaç bölüm sonra yayından kaldırılarak sizi hayal kırıklığına uğratan dizi ve programlar reytinglere yenik düşerek yayından kaldırılmaktadır. Peki bu reyting ölçme cihazları nasıl çalışır, buyurun birlikte öğrenelim.

reyting

Peoplemetre ilk olarak İngiltere’de üretilmiştir ve aslında Peoplemetre başlı başına bir markadır. Ancak bu sistemin tüm dünyaya yayılması ile birlikte ölçüm yapılan cihazın adı Peoplemetre (izleyici sayacı) kalmıştır. Televizyon izleyicilerinin hangi saatte hangi dizi veya programı izlediğini tespit ederek bir araya getiren sistemdir. İlgili cihaz araştırmalar neticesinde görüşülen ve paneli kabul eden ailelere verilmektedir.

Reyting Ölçüm Cihazı Başvurusu– Evler Nasıl Seçilir ?

Reyting ölçüm cihazının kullanılacağı evler, aileler Türkiye İstatistik Kurumundan alınan 40 ilde ortalama 132 BİN adres içerisinden istatistiki örnek seçim teknikleri kullanılarak belirlenmektedir. Veri Tabanı Araştırması kapsamında anket yapılan 44.000 hane içinden ihtiyaç duyduğu haneleri hanedeki kişi sayısı, hanenin yayın alma şekli, yaşanılan bölgeler gibi daha bir çok özellik göz önünde bulundurarak tesadüfi olarak seçer ve panel hanesi olmaları için ikna süreci başlatır.

Seçim işlemi ise bağımsız denetçiler tarafından düzenli bir şekilde sistematik olarak gerçekleştirilmektedir. TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu’nun seçtiği bağımsız bir araştırma şirketi bu 44.000 hane ile yüz yüze anket yapmaktadır.

Panelden kendi isteği ile ayrılmış veya her yıl %15 yenilenme kuralı (RTÜK Yönetmeliği) gereği panelden ayrılmış haneleri Evren Değerlerine uyum sağlamak için ihtiyaç duyulan hanelerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, televizyon sahipliği, yayın alma şekli gibi kriterler çerçevesinde; ilgili il ve bölgede hane bulmak için, bu data içinden telefon ile aramalar ve telefonla ulaşılamayan hanelere yüz yüze ziyaretler yapar. 

Reyting Ölçüm Cihazı Olan Evlere Para Veriliyor mu ?

Ölçüm sisteminde bulunan hanelere birer hediye kart tanımlanır. Bu tanımlanan hediye kartlara da aylık olarak belirli bir bedel yatırılmaktadır. Bu para yatırılan kart nakit bir kart olmayıp sadece belirli yerlerden alışveriş için kullanılabilen bir karttır.

Yazı içeriğinin oluşturulmasında kullanılan bilgilerin bir kısmı TİAK ( Televizyon İzleme Araştırmaları ) Şirketi resmi internet sitesinden alınmış veya esinlenilmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 3
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 5
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Türk-telekom-ev-telefonu-

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. Bende var o cihaz ama anlattığın söylediğin bilgilerin çoğu yanlış

  • Yorumunuz için teşekkür ederim. Doğru bilgileri bizimle paylaşırsanız yazımızı düzenleyebiliriz.

   • 2 sene önce

    Bugün reyting cihazı evine kurulumunu yapıldı evinde iki televizyon anda modem cihaz kurdular ancak cihaz için 100 ₺multunet kart vereceklerini belirttiler iki televizyon için ben 200₺ bekliyordum açıkçası 100 ₺ şaşırttı

  • Varsa Son Yaz izle Allah’ını seviyorsan

 2. nasıl alınıyor bu reyting cihazı bana bilgi verirmisiniz?

 3. Başvuru nasıl yapılıyor ve süreç nasıl işliyor bilgi verirseniz çok sevinirim :)

 4. Reyting ölçme cihazı için başvurmak istiyorum nasıl olacak .Ve o süreç nasıl geçiyor ne yapmamız gerekiyor .Bilgi verebilirmisiniz.

 5. Büyükşehir belediyesi tablet istiyorum adres karayolları mahallesi.607 sokak no 17

 6. Teşekkürler bı tanıdığımda var cihaz. Sizin anlattıklarını birebir doğruluyor. Hediye Kart kısmı çok eğlenceli. Ama bı birey bı söz hakkın biseylere etki etme hakkın olduğunu bilerek kanal seçmek harika bı duygu. . Bende başvuru yapmak istiyorum bilgi verebilir misiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir