1. Anasayfa
 2. Bilgi

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama 2023

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama 2023
plakadan-araç-sorgulama

Plakadan araç sahibi sorgulama son zamanlarda sıkça merak edilen konulardan biridir. Araç sahibi sorgulama özellikle 2.el araç alımlarında önem arz etmektedir. Bizde bu yazımızda plakadan araç sahibi sorgulama nasıl yapılır, online plaka sorgulama, ücretsiz plakadan isim sorgulama nasıl yapılır gibi soruların cevabını vereceğiz.

Plakadan araç sahibi sorgulama ve plaka ile isim sorgulama internet üzerinden yapılması mümkün değildir. Bunun sebebi kişisel verileri koruma kanunu gereğince kişilerin özel bilgilerini online ortamda yayılmasını engellemektir. Online araç sorgulama işlemi yapılarak araç sahibinin bilgilerine ulaşabilir olsaydı herkesin adresi ve kişisel bilgileri internet ortamında dolaşıyor olurdu.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama Ücretsiz

Plakadan ücretsiz isim sorgulama ve araç sahibi sorgulama yaptığını iddia eden web sitelerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu siteler yalnızca sizin kişisel bilgilerinizi ele geçirmek ve ifşa etmek için kurulmuştur. KVKK gereği kişilerin kişisel verilerini ifşa olmaması için böyle bir sorgulama mümkün değildir. Plakadan araç sorgulama işlemi yapmak için bir kaç yasal yöntem vardır bunlar şu şekildedir ;

ÜCRETSİZ ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA
 • E-devletten araç sahibi sorgulama,
 • Trafik tescil büroları aracılığı ile sorgulama,
 • Sigorta acenteleri aracılığı ile araç sorgulama,
 • Vergi dairelerinden plaka sorgulama,
 • SMS Yolu ile Plaka İşlemi Sorgulama,

Plaka ile Araç Sahibini Bulunur mu ?

Plakadan araç sahibi bulmak isteyen kişilerin bunun için bir çok gerekçesi olabilir. Hırsızlık veya farklı bir durumdan dolayı araç sahibi sorgulamak istiyor olabilirsiniz ancak yukarı da belirttiğimiz gibi bunu siz yapamazsınız. Araç sahibi hakkında bilgi almak yalnızca emniyet güçlerince mümkündür. Eğer hırsızlık veya farklı bir rahatsız edici durum ile karşı karşıya kaldıysanız emniyet güçleri ile iletişime geçmelisiniz.

e-Devlet Araç Plaka Sorgulama

E-devletten araç plaka sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Burada yapacağınız sorgulama ile yalnızca sahibi olduğunuz araç hakkında bilgiler edinebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılan araç plaka sorgulama işlemi ile arama yaptığınız plaka hakkında yalnızca kaza veya hasar kaydı varsa bunları öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapıyorsunuz, ardından arama bölümüne araç plaka yazarak çıkan sonuca tıklıyorsunuz karşınıza gelen ekranda plaka yazabileceğiniz alana plakayı yazarak sorgulamayı yapabilirsiniz.

edevlet araç sahibi sorgulama

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plakadan araç hasar kaydı öğrenme özellikle 2.el araç alacak olanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem araç hasar veya kaza kaydı öğrenmek için en net ve garantili yöntemdir. Devletin sisteminde kayıtlı olan tüm hasar kayıtları SMS ile size bildirilmektedir. Plaka sorgulama yapmak için araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde yazdıktan sonra 5664’e SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Kısa süre içerisinde araç hakkında kaza ve hasar kayıtları varsa size SMS ile cevap verilecektir.

Plaka Sahibi Sorgulama Nereden Yapılır ?

Plaka sahibi sorgulamak için bir çok yöntem vardır ancak daha önce belirttiğimiz gibi bunlar farklı kişilerin bilgilerini öğrenmeniz için kullanılabilecek yöntemler değildir. Plaka sahibi sorgulama kasko ve sigorta şirketleri tarafından da yapılabilmektedir. Sigorta şirketleri KVKK gereği müşterilerinin kişisel bilgilerini farklı kişilerle paylaşamazlar. Kayıp veya çalıntı araç plaka sahibi öğrenmek istiyorsanız emniyet güçleri ile iletişim kurmalısınız. Yalnızca kendi aracınız hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz bunları işe şu yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz.

 1. E-Devlet ile araç sahibi sorgulama
 2. Sigorta acenteleri sayesinde araç sahibi bulma
 3. Trafik tescil müdürlükleri tarafından sorgulama
 4. Tüvtürk muayene
 5. Vergi daireleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir