Kredi Kartı Başvurusu Neden İptal Edilir -Onaylanmaz

0
155

Kredi kartları cebimizde her zaman ek bir kaynak olarak durmaktadır. Ülkemizde hemen herkes kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartlarında taksitlendirme yapılması da kart kullanımını cazip hale getirmektedir.

Kredi başvurusu yaptığınızda eğer başvurunuz onaylanırsa bunu bankalardan gelen kısa mesaj ve telefon veya elekronik postalar ile kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ancak kredi kartı başvurusundan sonra onaylanmadığında tam olarak ne denmek istendiğini kolaylıkla anlayamıyacağınız ”başvurunuz şu an için olumlu olarak değerlendirilememiştir” benzeri bir mesaj ile bilgilendirilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz mesaj gibi bir bilgilendirme mesajı alırsanız hemen telaşa kapılıp başka bankalardan kredi kartı talep etmeyin. Eğer başvurunuz onaylanmadı ise kesinlikle bir sebebi vardır. Diğer bankalara da başvurduğunuzda ayrı cevabı almamak için öncelikle başvurunuzun neden onaylanmadıpını öğrenmelisiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neden İptal Edilir

Kredi kartı başvuruları eğer bir problem yoksa kısa sürede onaylanmaktadır. Eğer sizin başvurunuza olumsuz bir yanıt geldiyse bunun bir çok sebebi olabilir. Başlıca iptal nedenleri şu şekildedir ;

  • Gelir düzeyinizin düşük olması,
  • Sabit bir aylık gelire sahip olmamak,
  • Kredi notunuzun düşük olması,
  • Talep ettiğiniz kart limitinin, aylık gelirinizden yüksek olması,
  • Bankalara çok borcunuzun olması,
  • Yakın zamanda fazlaca kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunmuş olmanız,
  • Başvuru formunuzda yanlış veya eksik bilgi olması,

kredi başvurunuzun onaylanmasına engel olabilmektedir. Eğer bu maddelerden sizin kredi kartı almanıza engel bir durum yoksa başvuru yaptığınız bankayı arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanması İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı başvurunuzun onaylanmaması durumunda ilk olarak sorunu bulmalı ve buna göre adımlar almalısınız.

  • Kredi kartı başvurunuzun neden onaylanmadığını anlamalısınız. Eğer başvurunuzun onaylanmaması için bir gerekçe göremiyorsanız, banka ile irtibata geçerek reddedilme gerekçesini öğrenip buna göre hareket etmelisiniz.
  • Başvurunuzun onaylanmama gerekçesini öğrenerek bu durumu çözmeye çalışın. Örneğin; başvurunuzun onaylanmama sebebi başvuru formunda yaptığınız bir yanlışlık ise bunu düzelterek tekrar başvuruda bulunmalısınız. Sonun ne olduğunu anladıktan sonra çözüm yolları aramalısınız.
  • Eğer reddedilme gerekçeniz ciddi ve çözülmesi kolay olmayan bir durumsa, bloke teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı başvuru nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bloke teminatlı kredi kartı, banka hesabınızda bulundurduğunuz sabit bir teminat ile size sunulan kredi kartı imkanıdır.

Tüm bunları denediniz ve başvuru yaptığınız bankadan kredi kartı alamadınız mı ? Hemen ümitsizliğe kapılmayın önce bir takım araştırmalar yaparak bankalarla olan mevcut pozisyonunuzu düzeltmeye çalışın ve yine olmazsa farklı bir bankada tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz