1. Anasayfa
 2. Devlet Başvuruları

Kira destek başvurusu itiraz nasıl edilir ?

Kira destek başvurusu itiraz nasıl edilir ?
kira-destek-itiraz

Kira destek başvurusu (gelir kaybı) Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından koronavirüs sürecinde maddi sıkıntılar yaşayan esnaf ve sanatkarlar için verilen destektir. Bizde bu yazımızda esnafa kira yardımı veya gelir kaybı yardımı ne zaman yapılacak, gelir kabı desteği itiraz nasıl yapılır, kira destek başvurusu itirazı nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Gelir kaybı nedeniyle kira yardımı ve desteğe ihtiyaç duyan esnaf ve sanatkarlar için bakanlığın yaptığı açıklamaya göre esnafı rahatlatacak bir destek kampanyası başlamıştır. Bu süreçte kira destek başvurusuna başvuran ancak olumlu yanıt alamayan vatandaşlar kira yardım başvurusu itirazı nasıl yapılır sorusunu haklı olarak sormaya başladılar.

Gelir Kaybı ve Kira Desteği Ne Kadar ?

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre gelir kaybı yardımı 3 ay süresince aylık 1000 tl olarak toplamda 3000 tl destek verilecektir. Gelir kaybı yardımı haricinde kira desteği içinde yardım bulunmaktadır. Kira desteği başvurusu ise büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerimizde 3 ay boyunca 750 lira yani toplamda 2bin 250 lira kira destek başvurusu yapılacaktır.

Kira Destek Başvurusu İtiraz Nasıl Edilir ?

Gelir kaybı (kira destek) destek başvurusuna nasıl itiraz edilir sorusuna cevap bulabilmeniz için aşağıda değerlendirme ve itiraz süreci hakkında bilgiler bulunmaktadır. Başvuruların değerlendirildikten sonra sonuçları  www.turkiye.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır.

Kira destek başvurusu itiraz süreci başlatmak için sonuçlar açıklandıktan sonra 10 gün süresi vardır. Ret cevabını aldıktan sonra vakit kaybetmeden itirazda bulunmalısınız. İtiraz başvurusunu yaptıktan sonra tekrar değerlendirilen başvurular 5 iş günü içerisinde sonuca ulaştırılmaktadır ve yine aynı internet sitesi üzerinden sonuçlar açıklanmaktadır.

Kira ve Gelir Kaybı Destek Başvurusu İtiraz Süreci

Kira destek başvurusu yapan ancak olumlu bir netice alamayanlar itirazda bulunma hakkına sahiptir. Yardım başvuru sonucuna itiraz etmek isteyenler kira ödediklerine dair belgeleri (kira kontratı, banka kira ödeme dekontu gibi) e-devlet üzerinden sisteme yüklenmesi istenir.

Yüklemiş olduğunuz belgeler bakanlık tarafından tekrar incelenmektedir uygun görülmesi halinde başvurunuz onaylanır ve kira gelir kaybı desteği hesabınıza yatırılır. Gelir kaybı veya kira yardımı başvurusu itirazını yapabilmek için ret verilen günden itibaren 10 gün süresi vardır esnaflar ve sanatkarlar bu süreçte başvuru itirazlarını gerçekleştirmelidir. Müzisyen Destek Başvurusu için yazımızı okuyabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, kira yardımı veya gelir kaybı başvuru sonucuna itirazda bulunabilirsiniz. Bunu www.turkiye.gov.tr adresinden yapabiliriniz. Bu başvuruyu yapmak için ret aldığınız günden itibaren 10 günlük süre içerisinde gerçekleştirmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir