İşten Çıkarılanlara Devlet Desteği Başvurusu

0
221

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan corona virüs sebebiyle devletimiz yeni politikalar geliştirmeye vatandaşa yeni destekler vermeye başladı. Bizde bu yazımızda corona virüs nedeniyle işten çıkarılanlara devlet desteği var mı, varsa bu destekler nelerdir bu konu hakkında sizleri aydınlatacağız.

Her geçen gün virüs tehlikesinin artmasıyla devletin aldığı ekonomik ve sosyolojik önlemler devam etmektedir. Devlet bu süreçte ekonominin ve işletme sahipleriyle beraber çalışanlarında zarar gördüğünün ilk günden beri farkındadır. Devlet bu süreçte yeni ekonomik destek paketleriyle hem iş vereni hemde çalışanı korumaya hazırlanıyor.

İşten Çıkarılanlara Devlet Destekleri

İşten çıkarılanlara devlet desteği, devlet tarafından virüs nedeniyle iş yerini kapatan bu sebepten ötürü işsiz kalan çalışanları desteklemek amacıyla alınan koruma ödenegidir. Son yıllarda ülkemizde işsizlik artış göstermektedir. Devlet bu durumun önüne geçebilmek için iş verenlere bir çok destek sağlamıştır. Ancak bunlara rağmen istihdam sayısının aynı kalması veya azalma durumu devam etmektedir. Devlet durum her ne olursa olsun işten çıkarılmaları önlemek, vatandaşların sosyal yaşantısından ödün vermeden hayatlarına devam edebilmesi için somut adımlar atarak çeşitli destekler hazırlamaktadır.

İşten Çıkarılanlara Devlet Destekleri Nelerdir ?

Devletimiz bu sıkıntılı süreçte halkının yanında sosyal bir devlet olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde çeşitli yardım ve destekler hazırlamaktadır. Her geçen gün artan işsizlik oranlarına corona virüs sebebiyle işten çıkarılmalar da eklenince devlet artık ciddi somut adımlar atmaya başlamıştır.

işten çıkarılanlara devlet desteği

Corona virüs ile ilgili her gün yeni kararlar alınmaktadır, yeni önlemler ile virüsün yayılma hızını en aza indirmek hedefleniyor. Ancak en azından şuanda alınan önlemlerin yeterli olduğunuz söylememiz pek mümkün görünmüyor.

İşsizlik maaşı böyle durumlarda ekonomisi düzgün devletlerin sunduğu şahane bir ödenek türüdür. Böyle dönemlerde vatandaşların aklında işsizlik maaşı ile ilgili soru işaretleri olabiliyor. 2020 işsizlik maaşı ne kadar , işsizlik maaşı kimlere verilir, işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır gibi sorular herkesin cevap aradığı temel sorulardır. Bu konu hakkında daha önce hazırlamış olduğunuz 2020 İşsizlik Maaşı Başvurusu-Şartlar-Evraklar makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İŞKUR Yardımı ile İş Öğretme ve İş Bulma

İŞKUR istihdam konusunda devlete ve millete büyük yardımı dokunan her yıl binlerce kişinin iş sahibi olmasını sağlayan bir kurumdur. İş bulma konusunda sorun yaşayan vatandaşlar ile işçi arayan kurum ve işletmeleri bir araya getiren İŞKUR ülkemizin istihdam sorunu karşısında büyük destek sağlamaktadır. İŞKUR merkezlerine girerek kaydınızı yaptırın tüm bilgileriniz kayıt altına alındıktan sonra size en uygun işi İŞKUR size sağlayacaktır.

Sağlık Primleri Ödeme Desteği

Türkiye cumhuriyeti devleti işsiz kalan vatandaşlarının yanında olduğunu sürekli hissettirmektedir. İşsizlik maaşı alan vatandaşların sağlık prim ödemeleri yine bu süreçte devlet tarafından yapılmaktadır. İşsiz kalarak işsizlik maaşı aldığınız süreç boyunca tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmaya devam edersiniz.

Meslek Edindirme ve Eğitim Kursları Desteği

İşsiz kaldınız ve mesleğiniz olmadığı için iş bulmakta zorluk mu çekiyorsunuz ? Devlet bu durumda da yine sizin yanınızda İŞKUR ve belediye destekleri ile meslek edindirme ve mesleki eğitim kursları açmaktadır. Bu eğitimlerde yeni bir meslek edinebilir ve iş bulmakta da zorluk çekmezsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz