İngiltere Vize Başvurusu-Tüm Bilgiler

0
217

İngiltere bir çok kişinin gitmek isteyeceği gerek turistik yerleri, gerek yaşam stili gerekse de tarihiyle oldukça dikkat çeken ve merak uyandıran bir ülkedir. İngiltere ülkeye giriş için vize uygulaması yapmaktadır. Tüm Türk vatandaşlarının İngiltere sınırları içerisine girebilmesi için vize alması gerekmektedir.

Bu makalemizde İngiltere vizesi için gerekli evraklar, İngiltere vizesi kaç günde çıkar, İngiltere vize ücreti ne kadar gibi sorular başta olmak üzere aklınızdaki tüm sorulara cevap vereceğiz.

İngiltere Vize Başvurusu Genel Bilgiler

Birleşik krallığa ve İskoçyaGaller ve İngiltere vizesi için umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaporta sahip olanların ise 6 ay içerisinde 90 günü geçmeyen seyahatlerde vize almasına gerek yoktur.İngiltere vize konusunda hassas davranmaktadır.

İngiltere vize verme ekibinde bulunan kişiler her şeyi ince ayrıntılarına kadar inceleyip bu doğrultuda karar vermektedirler. Vize verme birimi çalışanları vize başvurunuzu incelerken ülkenize geri dönmeniz için geçerli sebepleriniz olup olmadığını incelemektedir.

Bir kurumda çalışıyor olmanız veya sabit bir aylık gelirinizin olması aynı zamanda geri dönüş biletinizin olması da vize verilirken bakılan ve vize verilmesinde etkin rol oynayan hususlardan bir kaçıdır.

İngiltere Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır ?

İngiltere vizesi için başvuru yaptığınızda minimum 6 aylık vize verilmektedir. İngiltere uzun süreli vize için çok fazla bilgi veya belge istememektedir. İngiltere için süreli vize almak yapacağınız ödemeye göre belirlenmektedir. Ne kadar süreli vize istiyorsanız bunun karşılığı olan ücreti ödediğinizde uzun süreli vize almanız için bir engel olmayacaktır.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Büyük Britanya olarak da bilinen İngiltere birleşik krallığına gitmek isteyen vatandaşların öncelikle hangi amaçla İngiltere’ye gitmek istediklerini belirlemeleri gerekiyor. İngiltere vizesinin bir çok türü bulunmaktadır.

İngiltere vizesi gerekli evrak listesi gidiş amacınıza yani talep ettiğiniz vize türüne göre değişiklik gösterilmektedir. Örnek vermek gerekirse, eğer çalışmak için İngiltere’ye gitmek istiyorsanız İngiltere’de çalışacağınız firmanın size bir davet mektubu göndermesi gerekmektedir. İngiltere vize başvurusu yaptığınızda bu davet mektubunu dosyanızda bulundurmanız gerekiyor. Bunların haricinde vize başvurularında temel gerekli evraklar vardır.

 • Pasaport
 • Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Vize Harcı
 • Uçuş Bilgileri
 • Vize talep dilekçesi

İngiltere vize başvurusu için başvuru merkezine sunmanız gereken dosyayı hazırlamak uğraştırıcı ve zaman alan bir iştir. Hazırlamanız istenen belgeleri eksik ve yanlışsız bir şekilde hazırlamalısınız.

Eksik bir belge veya yanlış oldurulmuş bir bilgi olduğunda başvurunuz geri dönecektir. Eksik evrak olduğunda başvuru işlemi tamamlanmaz ve sizden evrak talep edebilirler. Hangi tür vize için başvuru yapacağınızı bildirdiğinizde  İngiltere vizesi gerekli evrak listesinde bulunan tüm evrakları hazırlamalısınız.

Hazırladığınız belgeleri teslim etmek için gittiğinizde parmak iziniz alınacaktır. Başvuru sırasında pasaportunuz mutlaka yanınızda olma ve en az 6 ay kullanım süresinin bulunması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

İngiltere kısa süreli vize başvuruları 7 ile 14 için içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre eksik bir belgeniz olmaması durumunda geçerlidir. Bu süre zarfında sizden ek belge talep edilebilir veya yüz yüze görüşme talep edilebilir.

İngiltere Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvuru formunu internet üzerinden İngilizce doldurmanız gerekmektedir.

İngiltere Vize Türleri

 • Ticari veya Fuar Vizesi
 • Turistik Vize
 • Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Eğitim
 • Kültürel veya Sportif Etkinlik Amaçlı Vize

İngiltere Vize Ücreti Ne Kadar ?

Tüm ülkeler gibi İngiltere’de vize başvurusu sırasında ücret talep etmektedir. Fransa konsolosluğundan veya başvuru merkezi aracılığı ile öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevu almadan herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Başvuru türünüze göre ücretlendirme değişkenlik gösterecektir. Vize başvurusu sırasında alınan ücret sonucun ne olduğu fark etmeksizin iade edilmemektedir.

İngiltere Hakkında Genel Bilgi

 •  Başkent: Londra
 •  Para Birimi: Sterlin(GBP)
 •  Telefon Kodu: +44
 •  Resmi Dili: İngilizce
 •  Yüzölçümü: 130.279 km²
 •  Zaman Dilimi: CET (UTC+0)

İngiltere İletişim Kanalları

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

Adres: Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya ANKARA
Tel: 0(312) 455 33 44
Fax: 0(312) 455 33 52

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Meşrutiyet Caddesi No 34 Tepebaşı-Beyoğlu İSTANBUL
Tel: 0(212) 334 64 00
E-posta: ISTANvisainfo@fco.gov.uk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz