İcradan Araba Almak, Başvuru ve Şartlar

3
182

İcra müdürlükleri tarafından kişilerin banka borcu olan veya şahsi borçlar nedeniyle taşınır veya taşınmaz gayrimenkullerine yasal takip başlatılmaktadır. Kişilerin bu borçları ödememesi durumunda rehin alınmaktadır. İcra edilen mallar icra müdürlüklerince satışa çıkartılmaktadır. Bizde bu yazımızda icradan araba nasıl alınır, icradan araba almak mantıklı mı, icradan araba alanların yorumları neler tüm bu konular hakkında bilgilendirme yapacağız.

İcradan Satılan Arabalar

İcra müdürlükleri ihtar gönderdiği borçlulara borçlarını ödemeleri için 7 günlük bir süre tanımaktadır. Bu süre zarfı içinde borçlarının tamamını kapatan kişilerinaraçları üzerindeki takip kaldırılmaktadır. Borçların ödenmemesi durumunda icra müdürleri haciz işlemi uygulamaktadır.

Haczedilen mallar icra müdürlükleri tarafından satışa çıkartılmaktadır. Satış işlemleri başlatıldıktan sonra icradan araba almak isteyen kişiler başvuruda bulunarak satılan araçlara talip olabilmektedir.

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir ?

İcradan araba alabilmek için bazı şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. İcradan araba alma şartları şu şekildedir ;

 • İcradan araba satın almak yani ihaleye katılabilmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.
 • İcradan ihale ile satılan araçları alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmalısınız, Yabancı uyruklu kişiler ihaleye katılamamaktadır.
 • İcradan satılık araçların ihaleleri için tarih belirlenmektedir, başvurularınızı yalnızca bu tarihler arasında yapabilirsiniz.
 • İcradan satılan malların ihalesine başvuru yaparken bir miktar teminat yatırmanız gerekmektedir.
 • İhale başvurusu yaparken, ihaleye katılım için başvuru formu doldurmanız gerekecektir.

İcradan Satılan Araçları Bulmak

İcradan satışa çıkartılan araçları almak isteyenlere tavsiyemiz başvuruda bulunmadan önce ve ihaleye katılmadan önce almak istediğiniz aracı belirlemelisiniz. Hacizden araç almak isteyenlerin en çok merak ettikleri soru icradan satılan araçları nasıl bulabilecekleridir. Bulunduğunuz il ve ilçede ki icradan satılan araçları bulabilmek için UYAP’ın e-satış platformuna girmeniz gerekmektedir. Bu siteden bulunduğunuz il ve ilçe de satışa çıkartılan icralık araçları görüntüleyebilirsiniz.

İcradan Satılan Araçları Görüntüleyebilmek için TIKLAYIN

İcradan Araba Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır ?

Haczedilen araçları satın alabilmek için belirli tarihler arasında başvurudan bulunmanız gerekiyor. Başvurunuzu nasıl gerçekleştireceğiniz tüm detaylarıyla aşağıda yer almaktadır.

 • İcralık araçların satılık her il için farklı tarihlerde yapılmaktadır. Başvuru yapmayı düşündüğünüzde öncelikle bulunduğunuz ilde ihalelerin ne zaman yapılacağını öğrenmelisiniz.
 • İcralık araç ihaleleri için tarihler il il Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmaktadır.
 • İhalelerin yapılacağı tarihi öğrenip buna göre ihale başvurusunu ilgili tarihler arasında yapmalısınız.
 • Başvuru için gerekli evrakları hazırladıktan sonra icra müdürlükleri ihale katılımından önce teminat ödenmesi zorunludur. Teminat ödenmediğinde hiç bir şekilde ihaleye katılamazsınız.
 • Araç satışları 2 farklı turda yapılabilmektedir. İlk turda satılmayan araçlar 2. turda yeniden satışa çıkartılmaktadır.
 • İhaleye katılmadan önce almak istediğiniz aracı belirlemelisiniz. Belirlediğiniz araçları otoparkta inceleme şansınız olacaktır. İhale öncesinde yapacağınız inceleme oldukça faydalı olacaktır.
İCRADAN ARABA ALMAK

İcradan Araba Almak Mantıklımı ?

İcradan araba almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de icradan araba almak mantıklımıdır sorusudur. Hacizden satılık araçları almak oldukça mantıklıdır. İcdan aldığınız aracı daha yüksek bir fiyata satışa çıkartabilirsiniz, bu oldukça karlı bir ticaret olacaktır.

İcradan satılan lüks araçların fiyatlarının düşük olması bu araçlara olan talebin artmasına sebep olmaktadır. İcra müdürlükleri araçlar normal değerinin %40 altına satışa çıkartmaktadır. İlk ihalede satış sonuca ulaşmaz ise ikinci turda %20 artık ile %60 oranında daha uygun fiyata satış yapılmakatdır. Bu oranlar ile aldığınız araçlar sizin için oldukça karlı bir alışveriş olacaktır.

İcradan toplu olarak araç satın alan şirketler ve girişimciler bulunmaktadır. Toplu bir şekilde alınan araçları satarak oldukça yüksek oranlarda kar elde edilebilmektedir.

İcradan Araç Alırken Dikkat Gerekenler Nelerdir ?

İcradan araç alırken dikkat edilmesi gereken bir takıl durumlar vardır. Bunlara dikkat ederseniz aracı aldıktan sonra pişman olmazsınız ve zarar etmezsiniz.

 • Almak istediğiniz araçları önceden otoparka giderek görebilirsiniz. Böylece tekliflerinizi de buna göre verebilirsiniz.
 • Teklif vereceğiniz aracın borcu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Araç ile borçlarda sizin üstünüze geçmektedir.
 • Araç hakkında önceden edinebildiğiniz tüm biligleri edinin aldığınız aracın performansı istediğiniz gibi olmazsa yine mağdur olabilirsiniz.

İcradan Araba Alanların Yorumları

Tecrübe her türlü işte gerçekten çok önemlidir. İcradan araba almak isteyen kişiler , daha önce alım yapanların yorumlarını merak etmektedir. Onların tecrübelerinden yararlanmak hem içinizi rahatlatacak hemde işlemleri daha hızlı ve kolay yapabilirsiniz.

Yazımızın devamında icradan araba alanların yorumlarını görebilirsiniz.

Araçtan anlamanız lazım şayet aracı tamirciye götüremezsiniz. İmza attıktan sonra geri dönüş yok araç pertden toplama olsa dahi geri iade edilmez. Ben icrada sağı solunda vuruk olmayan, boya istemeyen , bakım istemeyen araç görmedim.

Ağlayanın malı gülmez derseniz o araba 2. ihaleye kalır %40 dan çakalın birisi alır götürür.Keşke insanlar teşvik edilsede arabalar ederine yakın satılsa.

Ha şu da var.Sonuçta icralık arabayada büyük risk işi.Öyle alıp ustaya götüremiyorsun.Yani masrafı çokta olabilir.O yüzden piyasa fiyatının altına gitmesi normal bence.

Neden rahatça binilmeyecekmiş veya hayır gelmeyecekmiş.Adam borcunu ödeyememiş veya iflas etmiş karşı taraf kendi hakkıyla icraya başvurarak malı almış . Ahı falan tutmaz. Alabilen alsın arkadaşlar.

3 YORUMLAR

 1. Ben icradan araba aldım, gayet memunum bit sorun yaşamadım. Ama icradan araba alırken gerçekten dikkat etmek gerekiyor , bir arkadaşım altı arabanın bir sürü vergi borcu çıktı.

 2. icradan araba alanların yorumları gerçekten önemli. Önceden tecrübe etmiş birileri deneyimlerini buradada paylaşırsa sevinirim. Bende icradan ihale ile araba almayı düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz