Gıda Yardımı Başvurusu,nasıl yapılır, şartları

0
199

Devlet, belediyeler ve sosyal yardım kuruluşları yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara gıda yardımında bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır,gıda yardımı kimlere verilir, gıda yardımı şartları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz. Tüm detayları yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Vatandaşların gıda yardımı alabilmeleri için sosyal yardım kuruluşlarına veya bağlı oldukları belediyelere başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Gıda yardımı yardım kuruluşları tarafından veya belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen yardımdır.

Bu yardım yalnızca ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Eğer sizinde maddi sıkıntılarınız varsa ve bu yüzden yoksulluk çekiyorsanız gıda yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Kurumlar gıda yardımının haricinde yakacak yardımı, giyim yardımı ve giyim yardımı gibi çeşitli yardımlarda bulunulmaktadır.

Gıda Yardımı Kimlere Verilir ?

Kurum ve kuruluşlara gıda yardımı başvurusunda bulunabilmeniz için gerçekten yardıma muhtaç olmanız gerekmektedir. Siz başvuru yaptıktan sonra sizin hakkınızda araştırma yapılır gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunuz kararına varılırsa yardım yapılmaktadır. Peki erzak yardımı kimlere verilir ? Erzak yardımı ;

 • Muhtaç olan kişilere,
 • Öğrencilere,
 • Kimsesiz olanlara

verilmektedir. Eğer bu sınıflardan birine sahipseniz belediye veya sosyal yardım kuruluşlarına gıda yardım başvurusu yapabilirsiniz. Kurumlar tarafından belirlenen kişilere gıda yardımı yapılmaktadır. Bu gıda yardım paketlerinin içerisinde , temizlik ürünleri bebek ve çocukların ihtiyaçlarını giderecek bir takım ürünler mevcuttur. Erzak yani gıda yardımı size para olarak verilemez para yardımı için farklı şartlar ve standartlar vardır.

Ne Kadar Gıda Yardımı Yapılır ?

Kurumlar gıda yardımı hesaplaması yaparken ortalama olarak 4 kişilik aileyi baz alırlar. 4 kişilik bir ailenin gıda tüketim hesaplaması yapılarak ona göre paketler hazırlanmaktadır. Ailede eğer 4 kişiden fazla iseniz başvuru sırasında bunu belirtirseniz size yapılan yardımda buna göre hesaplanacaktır.

Erzak yardımı sizin 1 aylık ihtiyacınızı karşılayacak kutular halinde başvuru sırasında vermiş olduğunuz adresinize teslim edilmektedir. Gıda yardımı paketlerin içeriğinde kuru gıdalar bulunmaktadır. Tarihi kısa sürede geçebilecek bozulabilecek et kıyma gibi ürünler bulunmamaktadır.

Bebek ve çocuklarınız gıda yardım paketlerinin içerisinde süt bulunmamaktadır. Süt yardımı için belediyelere ayrıca başvuru da bulunmanız gerekiyor.

Gıda Yardımı Şartları Nelerdir ?

Gıda yardımı her başvuru yapana verilmemektedir. Belediyeler tarafından belirli şartlar koyulmuştur bu şartları karşılamayan kişiler gıda yardımı başta olmak üzere diğer yardımlardan faydalanamazlar. Öncelikle gıda yardımı alabilmeniz için gelir seviyenizin düşük olması ve düşük olduğunu kanıtlayabilmeniz gerekmektedir.

Bunu kanıtlamanız için fakirlik belgesi ve/veya muhtaçlık belgesi almalısınız. Muhtaçlık belgenizi bağlı olduğunuz muhtarlıklardan alabilirsiniz. Bu belgelerle başvuru yapan vatandaşların başvuruları incelendikten sonra uygun görülen kişilere gıda erzak yardımı yapılmaktadır.

Gıda (erzak) Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Erzak yardımı başvurusu yapmak için belediyelerin sosyal hizmetler birimine giderek mevcut belgelerinizi sunarak başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuruya giderken yanınızda olması gereken evraklar ile şunlardır ;

 • Başvuru yapacak kişinin kimliği,
 • Fakirlik Belgesi , Muhtaçlık Belgesi
 • Muhtarlıktan almanız gereken gıda yardım destek formu

Yukarı da bulunan belgeleri bağlı olduğunuz muhtarlıklardan alabilirsiniz. Gıda yardımı belediyelerin haricinde sosyal yardımlaşma kurumlarından da verilmektedir.

Belediyeler Haricinde Erzak Yardımı Yapan Yerler

Belediyelerin dışında gıda yardımı yapan bir çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumlardan bazılarına maddi yardım içinde başvuruda bulunabilirsiniz.Yardım yapan diğer kuruluşlar şunlardır ;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Sosyal Hizmetler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
 • Kızılay
 • Umut Kervanı Vakfı

Bu kurumlardan erzak yardımı haricinde maddi yardım talebinde de bulunabilirsiniz. Erzak yardımı almak istiyorum diyorsanız ve şartları da karşılıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burada size vermiş olduğumuz bilgiler haricinde daha detaylı bilgiler almak isterseniz Alo 144 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Gıda yardımı başvuru sorgulama işlemi de turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz