1. Anasayfa
 2. Sınav Başvurusu

e-Okul İOKBS Başvurusu 2023

e-Okul İOKBS Başvurusu 2023
iokb-bursluluk-sınavı-başvurusu-2021

İOKBS başvurusu,e-Okul İOKBS Başvurusu 2023, ilk okul bursluluk sınavı başvurusu, ortaokul iokbs bursluluk sınavı başvurusu hakkındaki detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. 25 nisan tarihinde yapılacak olan sınavı başvuruları 8 şubat tarihinden itibaren başladı. Öğrencilerin burs başvurusu ve sınav hakkında merak ettiği soruları cevaplıyoruz.

İOKBS Bursluluk Sınavı Başvurusu

İOKBS Bursluluk sınavına 5, 6, 7, 8, hazırlık Sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflar başvuruda bulunarak katılabilecektir. Milli eğitim bakanlığı tarafından bursluluk sınavı kılavuzu açıklandı buna göre ilk ve ortaokul ve lise öğrencilerinin katılabileceği bursluluk sınavı başvurusu 25 şubat tarihine kadar yapılabilecektir. Bu bilgi sonrası öğrenciler tarafından araştırılan bursluluk e-Okul İOKBS Başvurusu 2022 nasıl yapılır hep birlikte bakalım..

İOKBS Bursluluk Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İOKBS başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Başvurular  “http://www.meb.gov.tr” ya da “https://e-okul.meb.gov.tr” resmi web siteleri üzerinden yapılacaktır. Başvuru tarihleri ise 8 şubat -26 şubat tarihleri arasındadır. Öğrencilerin başvuru tarihlerini geçirmeden başvurmaları çok önemlidir ilave başvuru süresi verilmeyecektir.

e-Okul İOKBS Sınav Başvuru Ekranı için TIKLAYIN

Sınava başvuru şartlarını karşılayan öğrencilerin başvuruları, kendi okul müdürlüklerince manuel olarak onaylanacaktır. İOKBS sınav yeri ve sınav tarihi hakkında ki bilgiler sınavdan 1 hafta önce ”www.meb.gov.tr ” adresinden yayınlanacaktır. Sınav giriş belgesi olmayan öğrenciler sınava katılamayacaktır. İOKBS sınav sonuçları 18 haziran 2023 tarihinde açıklanacaktır.

İOKBS Başvuru Şartları Nelerdir?

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2020 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçmemesi gerekir.

Aile gelirinin tespitinde ailenin 2020 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır. Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin e-Okul İOKBS Başvurusu 2021, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.

Maddi imkânlardan yoksun olma durumu: Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nde yer alan “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname ile beyana esas olan velinin ve eşi çalışıyor ise aynı zamanda eşinin, bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2020 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini (çalıştığı ve çalışmadığı aylar ile birlikte) gösteren belge, Velinin ve eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardımı beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı örneği, Velinin ve varsa eşinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerinin T.C. kimlik numaraları ile doğum tarihlerinin yazılı beyanı esastır. “Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler” den durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla“EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname” istenmez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir