E-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu

0
248

Koronavirüs salgını ile beraber dünyada da olduğu gibi ülkemizde de çeşitli önlemler alınmaya başladı. Sokağa çıkma yasağı, yurt dışı uçuş yasağı, bazı şehirlerin karantina altına alınması gibi çeşitli önlemlerin yanında özellikle market, hastane, kamu kuruluşu, fırın gibi kapalı alanlarda ve insanların yoğun olduğu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Ülkemizde de bu konuda atılan birçok adım ile beraber ücretsiz maske dağıtımına başlandı. E-devlet üzerinden alınan ücretsiz maske, PTT Kargo ile beraber evinize gelmektedir. Peki ücretsiz maske almak için başvuru şartları nelerdir? Hangi vatandaşlar ücretsiz maske alabilir? Maske başvurusu nasıl yapılır?

Ücretsiz Maske Başvuru Şartları

E-devlet üzerinden ücretsiz maske başvurusu yapmak için bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Öncelikli olarak bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalısınız. Bir diğer şart ise 20 yaş üstü ve 65 yaş altı bir vatandaş olmanızdır.

Bildiğiniz üzere 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Maskeler ise dışarıya çıkan ve market alışverişi gibi önemli bir işi olan insanlar için dağıtılıyor. Bundan dolayı yalnızca bu yaş aralığındaki insanlara dağıtılıyor. Devlet tarafından karşılanan ücretsiz maske alımı için şart koşulan bir diğer durum ise haftalık 5 maske alabilmenizdir.

20-65 yaş arası olan her bir aile bireyi için haftalık 1 paket yani 5 cerrahi maske alabilirsiniz. Bununla birlikte yalnızca kendi aile bireyleriniz için maske siparişi verebilirsiniz. 3 katlı olan cerrahi maskeler için kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi girmeniz gerektiğini unutmayın.

Başvuru Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılan 3 katlı cerrahi maskeler, 20-65 yaş arasında olan her vatandaş tarafından alınabilmektedir. Maske başvurusu yapmak için öncelikle bu bağlantıya tıklayın. Bağlantıyı açtığınızda karşınıza bir başvuru ekranı gelecek.

Bu ekranda ad, soyad, iletişim numarası, adres gibi gerekli bilgileri doldurduktan sonra eğer var ise aile bireylerini de bu listeye ekleyin. Sonrasında başvuru şartlarını onaylayıp başvurunuzu tamamlayın. Başvurunuz bu kadar, başvuru yapıldıktan kısa süre sonra evinize maske siparişiniz gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz