1. Anasayfa
 2. Devlet Başvuruları

e-Devlet Asal Sevk Başvurusu Nasıl Yapılır ?

e-Devlet Asal Sevk Başvurusu Nasıl Yapılır ?
asal-sevk-başvurusu-yapamıyorum

Asal sevk belgesi başvurusu nasıl yapılır, e-devlet askerlik sevk belgesi nasıl alınır gibi sorular yılın son celp dönemi olan şu günlerde sıkça sorgulanır hale gelmiştir. Bizde bu yazımızda asal celp belgesi nasıl alınır, e devlet asal sevk belgesi başvuru hakkında tüm detayları ve asal sevk başvurusu yapamıyorum diyen vatandaşlarımız için tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Askerlik sevk belgesi nedir ?

Asal sevk belgesi son yıllarda e-devlet üzerinden alınan askere gidecek kişilerin gideceği birliğin adı ile birlikte bir takım bilgilerin bulunduğu belgedir. Sevk belgesinin içerisinde gideceğiniz askeriyenin adresinin yanı sıra hangi tarihde ve saat kaçta orada olmanız gerektiği de yine bu belge üzerinde yer almaktadır.

Son günlerde asal sevk belgesi almak için e-devlet’i ziyaret eden vatandaşlar asal sevk başvurusu yapamıyorum şikayetiyse çözüm yolları arayamaya başladılar. Bunu göz önüne alarak asal sevk başvurusu nasıl yapılır, e-devlet askerlik sevk belgesi almak hakkında tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ASAL SEVK BAŞVURUSU

E-Devlet’ten Sülüs (Sevk Belgesi) Nasıl Alınır ?

Askere gidecek olan vatandaşların birlikleri açılandıktan sonra sevk belgesi (sülüs) almak için bir çok vatandaşımız araştırma yapmaya başladı. Bunun sebebi ise geçmişte sevk belgesi askerlik şubelerinden verilirken virüs nedeniyle ve her şeyin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte sülüs alma işlemi de e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Şimdi sizlere e- devlet üzerinden en kolay şekilde sevk belgesi nasıl alınır bunu madde madde anlatacağız.

 • Öncelikle TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
 • Eğer kısa dönem askerlik yapacaksanız veya yedek subay adayı iseniz yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama ekranından ASAL SEVK başvurusu linkine tıklayın.
 • Uzun dönem er iseniz Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ekranında bulunan ASAL SEVK başvurusu linkine tıklayın. ( Bu başvuru alanlarına ulaşabilmek için e-devlet sitesinde bulunan arama bölümüne hangi sınıfta olduğunu yazmanız yeterli olacaktır.)
 • Yukarıdaki belirtilen yerlere tıkladıktan sonra karşınıza askerlik şubesine girmeden sülüs almak hakkında ki bilgilendirmeyi okuduktan sonra EVET yaz ve onaylayın.
 • Bu adımda ise birinci dereceden şehit akrabanız veya şuanda doğuda veya güney doğuda askerlik yapan akrabanız varsa bununla ilgilidir. Eğer böyle bir durumunuz yoksa yok olarak işaretleyiniz. Eğer belirtilen durumlar varsa askerlik şubesine gitmeniz gerekecektir.
 • Bu aşamada ise mevcut adres bilgileriniz bulunmaktadır bir yanlışlık yoksa yine evet yazarak devam edebilirsiniz.

Yukarıda sıralanmış olan adımları doğru ve eksiksiz yapmanız durumunda sevk başvuru işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir bildirimini alırsınız. Ardından dosyayı indir butonuna tıklayarak PDF formatında indirebilir ve dilediğini zaman yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

Asal Sevk Başvurusu Yapamıyorum?

E devlet üzerinden sevk başvurusu yapmak için yukarıda ki adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekletirmeniz gerekmektedir. Yanlışlık olmadığını düşünüyorsanız ve asal sevk başvurusu yapamıyorum diyorsanız askerlik şubesi ile iletişime geçebilrsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir