2020 Devlet Teşvik Kredisi – Hibe Desteği

0
210

Devlet herhangi bir işte çalışan, ev hanımı olan, veya öğrenci olan bir çok vatandaşa kendi işlerini işletmelerini kurmaları için bir çok teşvik ve destek programı hazırlamıştır. Bu destek ve teşvikler girişimlerin artması üretimin ve hizmetin gelişmesi için tüm Türkiye’de uygulanmaktadır. Eğer sizde projenize güveniyorsanız hem Türkiye’ye hemde kendi ekonominiz faydalı olmak için devlet teşvik kredisi alarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

Kosgeb Hibe ve Teşvik Desteği

Bunun için KOSGEB’e başvurarak geri ödemesiz veya çok düşük faiz oranlarıyla devlet desteği alabilirsiniz. Bunun haricinde özel bankalardan girişimci olarak düşük faiz oranlarıyla kredi alabilirsiniz.

Devlet teşvik kredisi verirken KOSGEB bir çok şart sunmaktadır. Desteği almak için hemen acele etmeyin dediğimiz gibi bir çok şart ve kriter var tüm bunları yerine getirmek için emin adımlar ile ilerleyip teşvik kredinizi alabilirsiniz.

Teşvik ve Hide Kredi Şartları

Devlet teşvik kredisi veya devlet hibe desteği almak isteyen vatandaşlar öncelikle KOSGEB şubelerine bizzat kendileri giderek başvurmalılar. Bu başvuru sonrasında girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekmektedir

Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan herkes KOSGEB hibe kredi ve teşvik kredisi imkanlarından faydalanabilmektedir. Eğitime katılmak sertifika almak için tek başına yeterli değildir.

Girişimcilik eğitime başlayan herkes kursun %70’ini tamamlamak zorundadır. Kursa kayıt olduktan sonra devam etmezseniz eğer, eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olsanız bile derslere katılmadığınız için sertifikanızı alamazsınız.

Başvurunuzu yapıp eğitimlere katıldıktan sonra sertifikanızı da aldıysanız artık sıra teşviklerden ve hibe desteğinden faydalanmak için projenizi yazmanıza gelmiştir.

Devlet girişimcilik projesi yazmak başta herkese zor gelsene bu projede kendinizden bahsettikten sonra , gireceğiniz sektör ile ilgili önceden yapmış olduğunuz araştırma ve bilgiler hakkında detay vermeniz yeterli olacaktır.

Hazırladığınız projenize özen göstermelisiniz KOSGEB’in yüksek miktarlarda kredi veya hibe desteği vermesi için başlayacağınız sektöre hazır olduğunuzu ve tüm bilgilere hakim olduğunuzu kanıtlayacak şekilde bir proje hazırlamalısınız.

KOSGEB tarafından projeniz onaylanırsa, sisteme kaydınız gerçekleştirilir. Bundan sonra yapmanız gereken şey yaptığınız tüm işlemleri faturalandırarak KOSGEB’den geri ödemelerinizi almak olacaktır.

KOSGEB Teşvikleri Nerelerde Veriyor ?

KOSGEB teşvik kredisi verirken bir çok kriteri göz önünde bulundurmaktadır. Öncelikle verilecek olan kredi ile yapılacak olan girişimin hem bölgeye hemde Türkiye’ye faydası olacak bir girişim olması gerekmektedir. Bölgelere göre teşvik oranları değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse doğu Anadolu da yapılacak olan bir topraksız tarım girişimi hem bölgeye sonrasında ise farklı bölgelere faydalı olacağından bu tarz sektörler öncelikle olarak desteklenmektedir.

Topraksız tarım ilk duyulduğunda pek mümkün olmayacak bir şeye benzese de topraksız tarım yapmak kurulan özel sistemler ile mümkün hale getirilmiştir. Suya katılan özel mineraller ile toprak olmadan tarım yapmak mümkün hale geliyor. Topraksız tarım topraklı tarıma göre daha az alana ihtiyaç duyar yani az alandan fazla verim alabilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek aklınızda yeni ve farklı projeler oluşması için size ilham verebilir. Bu tarz projeden KOSGEB tarafından oldukça kıymetli görülmekte ve hem bölgeye hemde Türkiye’ye faydalı olacağından yüksek miktarlarda teşvik veya hile desteği verilmektedir.

Devlet Teşvik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir ?

KOSGEB’in sağladığı devlet teşvikleri veya hibe desteklerinden faydalanacaksanız eğer yukarı da da belirttiğimiz gibi girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almasınız. Bunun haricinde özel bankalardan düşük faiz oranları ile kredi çekecekseniz bazı başvuru şartları vardır bunlar şu şekildedir ;

  • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Başvurunuzu kimliğiniz ile yapmalısınız.
  • Kredi notunuzda veya geçmiş kredi ödemelerinizde bir aksama veya sorun olamaması gerekmektedir.
  • Düzenli bir gelirinizin olması ve bu gelirinizi belgeleyebilmelisiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz 4 madde özel bankalardan kredi çekmek isteyenler için geçerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz