2020 Devlet Burs Başvuruları

0
256

Devlet bursu, maddi yardım yapılan ailelerin çocuklarına verilen eğitim desteğidir. 2 farklı türü bulunan devlet bursunun birisi kredi yani geri ödemeli, diğeri hibe şeklinde yani karşılıksız olarak verilmektedir. Öğrencilerin maddi sıkıntılarını aşabilmeleri için verilen bu destek sayesinde öğrenciler öğrenim hayatları boyunca eğitimde rahat bir nefes alırlar.

Devlet Burs Başvuru Şartları

Devlet destekli burs alabilmeniz için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle devlet bursu alabilmek için lisans öğrencisi, önlisans öğrencisi, açık öğretim öğrencisi, yüksek lisans öğrencileri, vakıf üniversite öğrencileri, ÖSYM sınavında ilk 100’e giren öğrenciler, ülke adına çeşitli spor müsabakalarına katılan öğrenciler ve üniversitede ikinci öğretimde okuyan öğrenciler bu burstan faydalanabilir.

Devlet destekli bu burslara başvuru yaparken sizlere birkaç evrak gereklidir. Öncelik belgesi, 4 adet son 6 aylık süre içerisinde çekilmiş bir vesikalık fotoğraf, %40 ve üzeri engelli ebeveyni olanlar için belge, 18 yaş ve altı öğrenciler için KYK’nın internet sitesinden alınan aile izin onay belgesi, aynı öğretim döneminde üniversiteye başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi gereklidir.

Bunların dışında kayıt, kimlik, yurt ve depozito ücreti dekontu gereklidir. Verilen süre içerisinde kayıt yapmayan öğrenciler bu haklarını kaybedecektir, bundan dolayı çok geç kalmadan kayıtlarınızı tamamlamalısınız.

Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise daha önce devlet bursuna başvurmamanız gerekmektedir. Eğer 1 yıl sınıfta kaldıysanız da devlet bursu verilmemektedir. Bununla birlikte yabancı öğrenciler, polis akademisi ve askeri okul öğrencileri, ek süre eğitim gören öğrenciler, üniversitede eğitim gören hazırlık sınıfı öğrencileri, asgari ücret düzeyinde veya yeterince gelir elde eden bir işte çalışan öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler ve burs almak için yeterli gereksinimleri karşılamayan tüm öğrenciler devlet destekli olan bu burstan yararlanmamaktadır. Başvuru yaparken bu konular ile ilgili bir sorunlarınızın bulunmadığını da gözden geçirmelisiniz.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Devlet bursu KYK tarafından verilmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak gerekli belgelerle birlikte devlet destekli bursunuzu alabilirsiniz. Başvurular KYK başvuru sürecinde yapılmaktadır. Bundan dolayı başvurunuzu yaparken kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz