1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır
değer-kaybı-başvurusu-nasıl-yapılır

Değer kaybı başvurusu özellikle son günlerde sıkça sorulan soruların başında gelmektedir. Bunun sebebi kaza ve doğal afet sonrası araçlarının değerlerinin düşmesi ve yaşanan mağduriyetlerdir. Bizde değer kaybı nedir, değer kaybı başvurusu nasıl yapılır, değer kaybı davası ne zaman sonuçlanır gibi sorularınıza cevap veren bir yazı hazırladık.

Değer kaybı nedir?

Değer kaybı, genellikle trafik kazalarından sonra tamiri yapılan aracın ikinci el piyasasında fiyatının değer kaybetmesidir. Araç kazaya karıştıktan sonra tamiratı ne kadar kusursuz yapılmış olsa da araç kazaya karıştığı ve değişen parçaları veya boyası olduğu için mutlaka değerinde kayıp yaşanacaktır. Değer kaybı başvurusunun son günlerde gündemde olmasının sebebi özellikle İzmir ve İstanbul gibi illerimizde yaşanan sel felaketi sonrasında araçların ve evlerin hasar görmesidir.

Değer kaybı kimden alınır?

Değer kaybı ücreti kimden alınır sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Kaza yaparak hasar gören araç hasarın büyüklüğüne göre değer kaybına uğramaktadır. Bu değer kaybını karşılamaksa kazada ağır kusurlu veya size göre daha fazla kusurlu olan araç sahibi tarafından ödenmektedir. Yani özetle değer kaybı tahsili kazada suçlu olan veya size göre daha yüksek oranda suçlu bulunan kişi tarafından ödenmektedir.

Değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

Değer kaybı parasını almak için kaza sonrasında kusurlu olan tarafın sigorta şirketine başvuru yapılır. kaza sonrasında kusurlu görülen tarafın zorunlu trafik sigortası olmak zorundadır ve bu sigorta şirketine başvurulması gerekmektedir. Kusurlu tarafın zorunlu trafik sigortası yoksa araç sahibine dava açılabilmektedir.

DEĞERKAYBI

Değer kaybı nasıl belirlenir?

Değer kaybı hesaplama da en önemli etken aracın yaşı ve aracın yürüyen aksam olarak tabir edilen kısımlarının almış olduğu hasara göre değişmektedir. Aracın kaza öncesindeki piyasa değeri ile kaza yapıp onarıldıktan sonraki fiyatı arasındaki farka göre hesaplanmaktadır.

Araç değer kaybı kaskodan alınır mı?

Kasko şirketleri hazırladıkları kasko poliçelerinde tamir ve onarım sebebiyle ortaya çıkan değer kaybını karşılamayacaklarını belirtmektedir. Kasko şirketlerinden araç değer kaybı ücreti alınamamaktadır ancak bal sigorta şirketleri bunu kasko kapsamına ekleye bilmektedir.

Değer kaybı ne zaman ödenir?

Araç değer kaybı ücretleri yazılı olarak başvuru yapıldıktan sonra sigorta şirketleri tarafından 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. değer kaybı bedeli 15 gün içerisinde ödenmezse tahkim komisyonuna başvuru hakkı doğmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir