Corona Virüs Sosyal Yardım Başvurusu

0
273

Coronavirüs sosyal yardım parası kimlere veriliyor,koronavirüs yardım parası başvurusu,coronavirüs sosyal yardım parası nasıl alınır gibi sorulara bu yazımızda cevap bulacağız.

Ülkemiz maalesef Çin’in Wuhan kentinden yayılan korona virüs salgınının etkine girmiş bulunmaktadır. Çin ve avrupa ülkelerinden sonra Türkiye’ye de gelen koronavirüs tüm dünyada krize sebep olmuştur. Ocak aylarında çin’de meydana gelen ilk vaka sonrası dünya’ya yayılması çok kısa sürmüştür farklı farklı ülkelerde 21 mart 2020 tarihinden itibaren 11.000’in üzerinde ölüme sebep olmuştur. Ülkemizde ise aynı tarih itibari ile 21 ölü 947 vaka mevcuttur.

Korona Virüs Sosyal Yardımı

Tüm bu durumların sonucunda devlet tarafından halkın evde kalması için çağrılarda bulunulmuştur. Devlet işe gidemeyip evde kalan vatandaşların ekonomik olarak minimum zarar ile bu zamanları geçirmesi için atağa geçmiş bulunmaktadır. Evden çıkamayan ve bu durumda maaşları etkilenen vatandaşlar devletin yapacağı yardımlara gözlerini çevirmiş durumdadır.

Coronavirüs sosyal yardım parası hakkında bilgileri bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaparak yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara destek olunacağı müjdesini vermiştir. Bakan Selçuk toplamda 2 milyar lira yardım yapılacağını bildirmiştir.

Corona Virüs Yardım Parası

Korona virüs sebebi ile zor günlerden geçen ülkemiz ve ülkemiz vatandaşları için devletimiz hemen devreye girerek halkımıza yapılacak sosyal yardımlar hakkında detaylı bilgiler ve müjdeler vermiştir. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yaptığı açıklamalarda yapılacak diğer devlet destekleri şu şekildedir.

  • Korona virüs nedeniyle ülkemiz huzur evlerinde yaşlı vatandaşların ateş ölçümleri sürekli yapılacaktır.
  • İşsizlik sigorta fonu devreye girecektir.
  • 153 yerel idare hizmetleri iletişim numarası 400 huzur evinde günlük kontroller almaktadır.
  • Huzur evlerinde görevli doktor sayısı arttırılacaktır.
  • Gerekli hijyen kurallarına uymaya devam edilecek.
  • Yaşlı vatandaşlarımıza yapılan yardımlar arttırılacaktır.
  • Nisan ayından itibaren minimum emekli maaşı 1500 TL olacaktır.
  • Yaşlı vatandaşlarımız için maske ve kolonda dağıtımı ilk olarak İstanbul ve Ankara’da başlayacaktır. Dağıtım daha sonra diğer iller ile devam edecektir.
  • Telafi çalışma süreleri 2 aydan 4 aya çıkartılmıştır.
  • Sosyal yardımlaşma derneklerinin yaptığı gelir testi doğrultusunda maddi geliri en az olan ailelere 2 milyar tl üzerinden 1000’er tl sosyal yardım yapılacaktır.

Devlet tarafından verilecek olan coronavirüs yardım parası başvurusunu devlet sosyal hizmetler kurumlarına başvuru yaparak sizlerde alabilirsiniz. Eğer mevcut yapılmış gelir testiniz yok ise gelir testi yapıldıktan sonra uygun görülürseniz devlet tarafından 1000 tl yardım parası alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz