1. Anasayfa
 2. Bilgi

Boş Plaka Sorgulama – İllere Göre

Boş Plaka Sorgulama – İllere Göre
boş-plaka-sorgulama

Boş plaka sorgulama, özellikle ikinci el araç alımlarımdan sıkça yapılan bir işlemdir. Yeni alınacak aracın plakasını noterdeyken plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirterek plakayı değiştirebilirsiniz. Bizde bu yazımızda boş plaka sorgulama, boş plaka bulma ve boş plaka nasıl bulunur gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Araç alımlarında veya mevcut da bulunan araçlarının plakasını değiştirmek isteyen kişiler boş araç plaka sorgulama işlemi yapmak istemektedir. Boş plaka bulmak özellikle özel plaka isteyenler vatandaşlar tarafından önemlidir. Araçların fiyatlarında dahi değişikliğe sebep olabilecek olan özel plakalar son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir.

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Boş plaka sorgulama emniyet genel müdürlüğü sayfalarından yapılabilmektedir. Bu sayfalardan yaşadığını il ve ilçeye göre boş plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Boş plaka bulmak için arama yapabileceğiniz yerler şunlardır ;

 • EGM, EGM internet sitesi ya da Trafik Tescil Şube Müdürlükleri
 • SMS ile plaka sorgulama
 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SBM

Özel plaka sorgulama yapmak isteyen kişiler genellikle isim baş harfleri, memleketleri veya kendileri için anlam ifade eden harfleri plakalarında görmek istemektedir. Bu yüzden boş araç plakası bulma bir çok kişi için önem arz etmektedir. Araç plaka sorgulama işleminde olduğu gibi hasar kaydı veya kaza sorgulaması için yapılan SMS gönderme işlemini boş plaka bulmak içinde yapabilirsiniz eğer herhangi bir sonuç alamazsanız plaka boş demektir.

sorgulama

Özel Plaka Sorgulama

Yeni araç sahipleri veya plaka değişikliği yapmak isteyenler mümkün olduğunca güzel plakalar almak istemektedir. Güzel plakadan kastımız isim baş harfleri olabilir, şehir harfleri olabilir veya kişiler için anlam ifade eden özel harfler olabilir. Özel plaka yaptırmak için öncelikle özel plaka sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Plaka sorgulaması yaptığınızda daha önceden kullanılmış olan bir plakanın hasar kaydı kazası vs. varsa eğer bunları da öğrenmenizde fayda var. Sıfır araç alımlarında boş özel plaka sorgulama işlemi aracın satın alındığı bayilerde yapılabilmektedir. Fakat ikinci el araç alımlarında böyle bir sorgulama söz konusu olmadığı için bunu kendi imkanlarınızla yapmanız gerekecektir.

SMS İle Boş Plaka Sorgulama

Boş plaka bulma yöntemlerinden biri de SMS ile boş plaka sorgulamadır. Bu işlem aslında farklı bir amaç için kullanılmaktadır ancak siz bunu kullanarak boş plaka sorgulaması da yapabilirsiniz. Araç alımlarında plakadan hasar kaydı veya kaza durumu için 5664‘e SMS gönderip öğrenebiliyoruz. Sizde boşta olup olmadığını sorgulamak istediğiniz araç plakasını yazarak SMS gönderebilirsiniz eğer herhangi bir sonuç alamazsanız veya plaka bulunamadı gibi uyarı alırsanız plaka boşta demektir. Bu yöntemin tek kötü yanı deneme yanılma yapıldığı için SMS ücretlendirmesini fazla olmasıdır.

E-Devlet’ten Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Devlet kanalıyla yapılan resmi işlemlerin bir kısmı online ortama taşınmıştı. Özellikle koronavirüs sürecinde bu işlemlerin sayısı arttırıldı. E-Devlet üzerinden boş plaka sorgulama sorgulaması 2020 yılına kadar kolaylıkla yapılabiliyordu ancak amacının dışında kullanım ve aşırı sorgulamadan dolayı işlem kullanımdan kaldırılmıştır. 2021 yılı itibari ile boş plaka bulma e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.

Boş Plaka Sorgulama İstanbul

İstanbul boş plaka bulma veya sorgulama işlemi İstanbul emniyetinin resmi internet sitesinden yapılamamaktadır. Bu işlemi yapabilmek için emniyet genel müdürlüğüne bizzat giderek sorgulama talep etmeli veya telefon ile arayarak İstanbul için boş plaka sorgulama talebinizi iletebilirsiniz.

İzmir boş plaka sorgulama, Ankara boş plaka sorgulama gibi işlemleri yine şehirlerin emniyet genel müdürlüklerini arayabilir veya bizzat giderek sorgulama yaptırabilirsiniz. Bu işlemler Konya, Eskişehir, Antalya gibi adana için de aynı şekilde yapılabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir