Belediye Burs Başvurusu,Şartlar,Ücretler

0
167

Belediye Bursları

Tüm belediyeler yılın belli dönemlerinde vatandaşlara hem para olarak hemde diğer ihtiyaçlarını gidermek için yardımlarda bulunmaktadır. Aile içindeki öğrenim hayatına devam eden öğrenciler için maddi yardım ve kitap defter gibi kırtasiye ihtiyaçlarını gidermektedir. Ailenin diğer bireyleri için ise odun, kömür,gıda,giyim gibi çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Bizde bu yazımızda belediye burs başvuru formu nasıl doldurulur, belediye burs başvurusu nasıl yapılır, belediye burs başvurusu nereye yapılır ve belediye burs başvuru şartları nelerdir gibi aklınızda ki tüm sorulara cevap bulacağız.

Belediye Burs Başvuru Formu Nasıl Doldurulur ?

Türkiye’de belediyelikler yardıma ihtiyacı olan öğrencilere belli bir miktar yardım yapmaktadır. Belediyeler ilk okul orta okul, lise, üniversite, lisans ve doktora gibi tüm öğrencilik sınıflarına burs yardımı yapmaktadır. Siz belediye burs başvuru formu doldurduktan sonra başvurunuz görevli belediye personelleri tarafından incelenir ve uygun görüldüğünüz taktirde burs ödemelerinizi alabilirsiniz. Belediye burs başvuru formunda sizden bazı belgeler ve bilgiler istemektedir. Belediyenin istediği belgeler ise şu şekildedir ;

  • Başvuru sahibinin kimlik ve kimlik fotokopisi,
  • Okuduğunuzu gösteren öğrencilik durum belgesi,
  • Maddi gelir durumunuzu gösteren muhtaçlık belgesi (muhtaçlık belgesini bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan alabilirsiniz.)

Belediye Burs Başvuru Şartları

Belediye burs başvurusu yapabilmeniz için belli şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir ;

  • Başvuru sahibi öğrencinin 25 yaşını doldurmamış olması,
  • Herhangi bir işte maaşlı olarak çalışmıyor olması,
  • Herhangi bir kurum veya kuruluştan burs almıyor olmak gerekiyor.(kredi ve yurtlar kurumu kredisi buna dahil değildir.)
  • Kişinin sicil kaydının temiz olması,
  • Derslerinde başarılı yani ortalamasının yüksel olması,
  • Devlet okulunda veya devlet üniversitelerinden birinde okuması gerekmektedir. Özel okul veya özel üniversitede okuyan öğrencilerin burs başvuruları değerlendirilmemektedir.

Belediye Burs Ücreti Ne Kadar ?

Belediye burs başvurusu yapmak için yaşadığınız şehrin belediyesine yani bağlı olduğunuz belediyeliğe başvuru yapmanız gerekmektedir. Belediyeler her yıl ortalama bir burs ücretli belirlemektedir. Belediye burs başvuru ücreti ne kadar sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir.

Ancak genellikle belediye burs ücretleri 200 lira ile 500 lira arasında değişmektedir. Bu ücret her yıl yeniden revize edilir ve genellikle ücret bir önce ki yıl aldığınız üzerine çıkmaktadır. Belediye bursu neden iptal edilir soruları sık sık öğrenciler tarafından sorulmaktadır.

Belediyelerin bursu iptal etmelerinin en büyük sebebi bursu verirken belli bir ders ortalamasının altına inmemeniz gerektiği size bildirilir bu ortalamanın altına inen öğrencilerin burs ödemeleri kesilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz