Bayilik Almak İçin Kosgeb Desteği

0
271

Kosgeb kendi işini kurmak isteyenlere yıllardır maddi destek vermektedir. Devlet destekli iş kurmak isteyen vatandaşlara kosgeb 50 bin lira hibe (geri ödemesiz) 100 bin lira ise 0 faiz oranıyla geri ödemeli kredi vermektedir. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin en çok akıllarına takılan soru ise kosgeb desteği ile bayilik alınır mı sorusudur.

Kosgeb tarafından verilen hibe ve kredi desteği girişimcilerin, dükkan, mağaza açması veya bayilik almaları için değil, iş planı üzerine işin desteklenmesi amacı ile verilmektedir. Kosgeb hibe desteği iş yeri açmak için değil iş yeri açmayı destek için verilmektedir, öncelikle bunu unutmamalısınız.

Kosgeb İle Bayilik Nasıl Alınır ?

Kosgeb bayilik desteği ile işletme açabilmek için öncelikle bir iş planı yapmalısınız ve bu iş planını kosgeb kurumuna kabul ettirebilmeniz gerekmektedir. Detaylı Bilgileri Devlet Teşvik Kredisi – Hibe Desteği isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz. Yapmış olduğunuz iş planı kabul edildikten sonra, bayiliğini almak istediğiniz marka yetkilileri ile görüşerek yapılması gereken ödemenin kosgeb’den gelecek olan destek neticesinde yapılacağı konusunda anlaşmanız gerekecektir.

Önemli: Bu durumda hazırlamış olduğunuz iş planında bulunan tüm malzemelerin bayilik firması tarafından faturalandırılması gerekmektedir. Kosgeb bu faturaları almadan size kesinlikle ödeme yapmayacaktır. İş planında yer alan tüm kalemlerin temin edilmesi ve faturalandırılması, iş yerinin işletiliyor olması kosgeb için yeterli olacaktır ve size gerekli ödemeyi yapacaktır.

Hitap ettiği müşteri kitlesini arttırmak ve pazar payını büyütmek isteyen markalar, telepte bulunan girişimcilere bayilik vermektedir. Bayilik veren markalar işletmeye yapacakları dekor ve diğer destekleri garanti altına alabilmek adına franchise başvurusunda bulunan kişilerden ücret talep etmektedirler. Bulunduğu sektöre yeni giriş yapan veya müşteri potansiyeli düşük olan markalar cüzzi ücretler talep edebilirken bazı markalar ücretsiz de bayilik vermektedir.

Kosgeb destek kredisi almak isteyen girişimcilerin öncelikle kurulun ücretsiz olarak sağladığı 32 saatlik zorunlu eğitime tabii tutulurlar. Bu eğitimin sonunda verilen sertifika ile birlikte iş planını yaparak onay için kosgeb’e sunmanız gerekiyor. Kuruma sunmuş olduğunuz iş planına göre size 50 bin TL hibe veya 100 bin TL faizsiz kredi verilmektedir.

Kosgeb Bayilik Desteği

Kobi ünvanı alan girişimciler tüm destek programlarından yararlanabilmektedir. Kosgeb’in bayilik desteği adından bir destek paketi yoktur. Ancak 14 farklı programa desteği vardır. Kobi niteliğini almaya hak kazandığınızda diğer tüm genel destek ve faizsiz kredi gibi avantajlardan faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz