1. Anasayfa
 2. Diğer Başvurular

Astronot Başvurusu Şartlar ve Detaylar

Astronot Başvurusu Şartlar ve Detaylar
Türk-astronot-başvurusu

Astronot başvurusu nasıl yapılır, Astronot nasıl olunur, Astronot olma şartları, Astronot başvuru formu hakkında detaylar. Türkiye’nin milli uzay programının açıklanması ile birlikte uzaya gönderilecek olan astronotlar hakkında ve astronotluk mesleği hakkında detaylar merak konusu olmuştur. Bizde bu yazımızda Türk Astronotlar kimler, astronot nasıl olunur, Türk astronot ne zaman alınacak gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Astronot olmak ve astronot başvurusu hakkında bilgiler vermeden önce belirtmek isteriz ki Türkiye yaklaşık 10 yıldır bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yürütmekteydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 10 yıllık strateji, hedef ve vizyonların belirlendiği Türk Uzay programı açıklanmıştı. Türkiye’nin ilk astronotunun uzaya gönderileceği müjdesini de vermişti.

Türk Astronot Ne Zaman Alınacak ?

Türk astronot başvurusu yapmak için heyecanla araştırma içerisine giren vatandaşlarımız için bildirmek isteriz ki henüz uzaya gönderilecek olan astronot için başvuru takvimi açıklanmadı. Türk astronot ne zaman alınacak ve ne zaman gönderilecek sorusuna cevap ermek için 2023 yılına kadar bir program açıklanacaktır.

Astronot Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir ?

Ulusal uzay ajansları astronot seçimi yaparken genellikle bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olması ile birlikte bazı fiziksel özellikleri de taşıyor olmasını şart koşmaktadır. Astronotluk başvurusu yapacak olan adayların havacılık ve uzay alanlarında deneyim sahibi olması tercih sebebi olurken, adaylar sivil veya askeri personel arasından seçilebiliyor.

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması veya cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi bekleniyor. Adaylarda, tansiyon problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 3 sene önce

  Bende iyiyim astronot olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir