2020 Bekçilik Başvurusu Ne Zaman

0
199

Son yıllarda eski bekçilik sisteminin yeni den aktif olması ile birlikte bekçilik mesleğine talep oldukça arttı. Sokak ve mahallelerin gece güvenliğinin sağlanması hırsızlık veya yasa dışı herhangi bir durum olmasına engel olmak için bekçilik birimi emniyet genel müdürlüğü ve içişleri bakanlığı tarafından bekçilik sistemi tekrar aktif edilmiştir.Bizde bu yazımızda sizlere bekçilik başvuru şartları, bekçilik başvurusu nereye yapılır, bekçilik başvurusu nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt bulacağız.

Bekçilik Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır ?

2020 Bekçilik başvurusu için yapılması gerekenleri anlatmadan önce sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum. Bekçi alımı içişleri bakanlığı tarafından şehirlerden gelen bekçilik talebine göre yapılmaktadır. Bekçilik müracaatında bulunan kişilerin sayısı belli olduktan sonra Polis Akademilerine bekçi alım yetkisi verilir sonrasında ise polis akademisi bekçi alınacak illeri ve kontenjan miktarını açıklar.

2020 Bekçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Bekçi alımı için öncelikle bekçilik ön başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Bekçi alımı için verilen tarihler arasında e-devlet üzerinden gerekli alanları doldurmak suretiyle ön başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. E-posta yolu ile veya başvuru tarihleri dışında yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Polis Akademisi bu başvuruları aldıktan sonra yüz yüze görüşmek ve sağlık kontrollerinin yapılması için internet sitesi üzerinden başvuru tarihi ve mulakatın yapılacağı yerler yayınlanacaktır. Polis Akademisi resmi internet sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Tüm evraklarınızı vereceğiniz tarih ve görüşmenin sağlanacağı adres de yine bu adresten yayınlanmaktadır.

Ön sağlık muayenesinden geçen bekçi adayları milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi,matematik, hayat bilgisi ve genel kültür alanında sorular sorulur.

Milli eğitim bakanlığının düzenlediği sınavda başarılı olan bekçi adayları polis akademisi tarafından düzenlenen fiziki yeterlilik testi için parkura tabii tutulurlar.

bu aşamada diğer tüm aşamaları geçmiş olan bekçi adaylarına genel kültür alanından hazırlanmış karma sorular çektirilir. Aday çektiği soru hakkındaki düşüncelerini ve kısa bir sunumunu yapar. Komisyon üyeleri gerek gördüklerinden ekstra olarak adaya sorular yöneltebilirler.

Tüm bu aşamaları başarıyla geçtikten sonra yapmanız gereken tek şey polis akademisinin resmi sitesinden sonuçların açıklanması beklemektir.

2020 Bekçi Başvurusu

2020 Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar

Devlet kadrosun emniyet birimlerinden biri olarak görev yapacak olan bekçilerin alımları için bazı şartlar aranmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz şartları eksiksiz olarak yerine getiren bekçi adayları başvuru yapabilir.

 • Bekçilik başvurusunda bulunabilmeniz için Türk Vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • İlk okulu bitirmiş olmanız yeterlidir. Ancak içişleri bakanlığı gerek görüldüğünde bu eğitim seviyesi yükseltebilmektedir.
 • Askerlik görevinizi yerine getirmiş olmanız gerekiyor.
 • Başvuru tarihinden itibaren 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve 31 yaşınızdan gün almamış olmanız gerekmektedir.
 • Toplum tarafından kötü şöhretli olarak tanınmamış olmanız gerekmektedir.
 • Memur olmanıza engel bir durum söz konusu olmamalıdır.
 • Kamu hizmetinde bulunmanıza bir engel veya cezanız olamamalıdır.
 • Silah bulundurma ve silah ile birlikte görev yapmanız engel bir durumunuz olamamalıdır.
 • Boyunuzun 1.67’den kısa olmaması ve vücut kitle indeksinizin 18 ile 27 arasında olması gerekiyor.
 • Sağlık yönetmeliğinde aranan şartları tam anlamıyla karşılamalısınız.
 • Alkol veya uyuşturucu gibi uyarıcı madde nedeniyle tedavi görmüş veya görmeye devam etmiyor olması gerekmektedir.
 • Bekçilik için başvuru yapacak kişilerin ağır ceza veya 6 aydan uzun süre mahkumiyetinin olmaması gerekir. Başta zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, yüz kızartıcı başka bir suçtan ötürü hapis cezasından mahkumiyeti bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir sebepten dolayı polis eğitim merkezlerinden ayrılmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru tarihinden itibaren herhangi bir siyasi partiye üye olunmaması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz