2020-2021 KYK Burs Başvurusu

Burs, öğrencilerin öğrenimini daha kolay, devam ettirebilmeleri için ödenen aylık ücrettir. KYK bursu ise başarılı ve maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencilerine devlet tarafından tarafından verilen aylık ücrettir. Kyk (kredi ve yurtlar kurumu) burs başvurusunun başlamasıyla öğrencilerin burs arama telaşı başlamıştır. Bizde bu yazımızda 2020 – 2021 KYK burs başvurusu hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

KYK Bursu Nasıl Alınır ?

Kyk bursu almaya hak kazanabilmek için önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız gerekmektedir. Kredi ve yurtlar kurumu (KYK) burs başvuruları e-devlet üzerinden her yıl ekim ayında yapılmaktadır. Burs başvurusu yaparken kişisel bilgilerinizin haricinde kazandığınız bölüm, üzerinize herhangi bir mal olup olmadığı, ailenizdeki kişi sayısı, anne babanızın meslekleri gibi bir çok soru sorulmaktadır.

BURS BAŞVURUSU

Bu sorulara eksiksiz ve doğru şekilde cevap vermeniz çok önemlidir. Burs başvurunuzu yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey başvuru sonuçlarının açıklanmasını beklemektir. Başvurular profesyonel ekip tarafından şeffaf bir şekilde incelendikten sonra belirlenen ihtiyaç sahiplerine aylık ödemeleri yapılmaktadır.

KYK Bursu Neden Kesilir ?

İlginizi Çekebilir :  Ali Ağaoğlu Burs Başvurusu

KYK bursu hak ettikten sonra kazandığınız bursun kesilmemesi için derslerinizde başarılı olmalısınız. Zira 3 dersten kalmanız veya not ortalamanızın 1.80’in altına düşmesine durumunda KYK bursunuz kesilmektedir.

Kimler KYK Bursu Alabilir ?

KYK bursu karşılıksız burs olması nedeniyle herkese verilmemektedir. Ailelerin maddi durumu gözetilerek yalnızca ihtiyaç sahibi öğrencilere devlet tarafından karşılıksız ödeme yapılmaktadır. KYK burs başvurusu yapmak için aşağıdaki öğrenim durumlarından birine sahip olmanız gerekmektedir.

KYK BURS BAŞVURUSU
  • Ön lisans öğrencileri,
  • Lisans öğrencileri,
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez. )
  • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

KYK Burs Ücretleri Ne Kadardır ?

  • Önlisans ve lisans öğrencileri için 550 ₺
  • Yüksek lisans öğrencileri için 1100 ₺
  • Doktora öğrencileri için 1650 ₺’dir.
İlginizi Çekebilir :  Acun Medya Burs Başvurusu

Başvuru işlemleri hakkında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi (444 0 472)  ve resmi Twitter destek hesabı KYGM_DESTEK üzerinden 7 gün 24 saat bilgi alınabiliyor.

Başvuruda bulunmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz